Premier League, 04 ianuarie 2021, ora 22:00
Southampton
10

Danny Ings 2

Southampton – Liverpool 1-0. Liverpool ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie și poate pierde primul loc

După 0-1 la Southampton, Liverpool ar putea fi depășită în clasament de ambele echipe din Manchester dacă acestea și-ar câștiga meciurile restante.

5 ianuarie 2021

Un lob superb al lui Danny Ings în minutul 2 a fost suficient pentru a o lăsa pe Liverpool fără victorie și cu doar două puncte acumulate în ultimele trei meciuri, de la incredibilul 7-0 cu Crystal Palace jucat înainte de Crăciun. Ings a profitat de marcajul greșit al lui Trent Alexander-Arnold la o lovitură liberă executată de Ward-Prowse și a marcat împotriva fostei sale echipe golul său cu numărul 50 în Premier League, iar Liverpool ar putea fi depășită în clasament de ambele echipe din Manchester dacă acestea și-ar câștiga meciurile restante.

ThiagoAlcantara a bifat doar al doilea său meci ca titular la Liverpool, într-o linie de mijloc complet reorganizată, cu Wijnaldum și Oxlade-Chamberlain, pentru a le permite lui Henderson și Fabinho să formeze o inedită pereche de fundași centrali. A fost în fapt o echipă super ofensivă a Cormoranilor, cu Alexander-Arnold și Robertson pe benzi și trio-ul obișnuit Salah – Firmino – Mane în atac, și totuși Liverpool a trimis primul șut pe poartă abia în minutul 75 prin Mane, în ciuda faptului că nici gazdele nu au fost scutite de absențe de marcă, precum cea a portarului Alex McCarthy și a jucătorilor de câmp Jannik Vestergaard, Oriol Romeu și Che Adams. Southampton l-a pierdut și pe Moussa Djenepo în minutul 32 din cauza unei accidentări, după o jumătate de oră în care îl turmentase în bandă pe Trent Alexander-Arnold, cum se întâmplase și în flancul opus cu Stuart Armstrong care a profitat de desele urcări ale lui Robertson.

Liverpool a fost mult mai animată după pauză, însă nici golgheterul campionatului Salah și nici Bobby Firmino nu au tras vreun șut pe poartă, iar VAR-ul a refuzat o cerere de penalty la o minge care a lovit mâna lui Jack Stephens după un șut al lui Wijnaldum. Ineficientă în atac, Liverpool putea să fie pedepsită în apărare la o ieșire imprudentă a lui Alisson care i-a permis noului intrat Valery să trimită de la mare distanță spre poarta goală, însă mingea trimisă prea încet a fost în cele din urmă ajunsă de Henderson. S-a terminat 1-0, iar Klopp are puțin timp la dispoziție să găsească armonia în cadrul echipei înaintea a două meciuri dificile cu Aston Villa în FA Cup și cu Manchester United, duminică, în campionat.

Curiozități statistice ale meciului Southampton - Liverpool 1-0

• Liverpool are două meciuri consecutive fără gol marcat în Premier League pentru prima oară din mai 2018.
  • Liverpool a expediat primul șut pe poartă în minutul 75 prin Sadio Mane. Este cel mai tardiv prim șut pe poartă al său într-un meci de campionat din decembrie 2015, de la un joc cu Newcastle (min. 89).
  • După ce expediase opt șuturi pe poartă în meciul cu Crystal Palace (marcând șapte goluri), Liverpool a cumulat doar șapte șuturi pe poartă în următoarele trei meciuri, marcând o singură dată.
  • Fraser Forster a înregistrat primul său clean sheet din octombrie 2017, deși a mai jucat 12 meciuri în Premier League de atunci.