DFB Pokal, 18 ianuarie 2022, ora 21:45, Hamburg
Borussia Dortmund

E. Amenyido 4
Axel Witsel 40 (a)

Erling Braut Håland 58 (pen)

St. Pauli – Dortmund 2-1. Borussia, eliminată din Cupa Germaniei de liderul diviziei secunde

Haaland nu a putut salva Borussia Dortmund de la înfrângere pe terenul lui St. Pauli, scor 1-2

Cronica meciului St. Pauli - Borussia Dortmund, scor 2-1, eliminare surprinzătoare pentru deținătoarea trofeului DFB Pokal pe terenul unei formații din Zweite Bundesliga

David Petre, 19 ianuarie 2022

În ultimele opt ediții de Cupa Germaniei fuseseră doar două scenarii pentru Dortmund, câștigarea trofeului sau eliminarea în optimi, iar lucrurile nu s-au schimbat nici în 2022, când galben-negrii au “ales” varianta nefericită. “Am ratat o mare oportunitate să câștigăm încă o cupă în acest sezon”, a declarat necăjit antrenorul Marco Rose la finalul jocului, însă realitatea din teren certifică promovarea lui St. Pauli în turul următor al competiției chiar dacă formația din Hamburg evoluează în liga secundă.

Lucrurile au mers prost pentru Dortmund încă de la început când a primit gol în minutul 4, iar la 0-1 a reușit doar pentru scurtă vreme să pună probleme în atac, până când gazdele și-au găsit rigoarea în defensivă, combinată cu un pressing curajos și ieșiri pe contră cu pase rapide și sigure. Încurajată de faptul că nu pierduse niciun meci pe teren propriu în acest sezon St. Pauli nu s-a înclinat nicio clipă în fața adversarului mult mai bine cotat, tratându-l cu respect dar fără vreun sentiment de inferioritate. Cu o atitudine pozitivă și multă energie pusă în joc gazdele au blocat fără mari emoții jocul Borussiei, iar până la pauză au mai obținut un gol pe contraatac, după ce Axel Witsel a respins în propria poartă o minge centrată din partea dreaptă după o acțiune rapidă și energică a celor din Hamburg.

La 2-0 era de așteptat un asalt al lui Dortmund după pauză, însă revenirea galben-negrilor în joc a fost mai degrabă o chestiune de noroc după ce au primit penalty pentru un henț în careu la o fază confuză. Erling Haalad a transformat cu siguranță de la punctul cu var, însă în jumătatea de oră rămasă nu au mai fost decât semiocazii la poarta lui Dennis Smarsch, iar Dortmund ratează șansa să avanseze în turneul pe care îl câștigase anul trecut.

FC St. Pauli - Borussia Dortmund 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul FC St. Pauli - Borussia Dortmund: Cel mai bun unsprezece pentru Dortmund

666

Pauli, prima victorie în fața lui Dortmund din 1989. Curiozități statistice ale meciului FC St. Pauli - Borussia Dortmund 2-1

• Ultima oară când St. Pauli o învinsese pe Borussia Dortmund a fost pe 30 noiembrie 1989, în Bundesliga.