0
  • Tottenham Hotspur
    Tottenham
    3

Swansea City – Tottenham 0-3. Spurs, prima echipă calificată în semifinalele FA Cup

17 martie 2018

Dubla lui Christian Eriksen şi un gol marcat de Erik Lamela au adus victoria pentru Tottenham în meciul cu Swansea City din sferturile de finală FA Cup

Vorm

Pentru Tottenham, Chelsea şi Manchester United, unica şansă de a mai câştiga un trofeu în acest sezon rămâne parcursul din FA Cup. Iar Spurs a devenit prima formaţie calificată în semifinalele competiţiei, graţie succesului înregistrat în cursul zilei contra celor de la Swansea City cu scorul de 3-0. Formaţia pregătită de Mauricio Pochettino se prezenta la această partidă după o serie de 15 confruntări fără eşec împotriva lui Swansea City în toate competiţiile, cu un bilanţ general de 12 victorii şi trei rezultate de egalitate. O remiză pe Wembley şi un succes cu 2-0 pe Liberty Stadium au fost rezultatele consemnate în actula ediţie de Premier League între cele două formaţii.

Tehnicianul lui Swansea City, Carlos Carvalhal, a ales să efectueze cinci modificări faţă de primul 11 al meciului încheiat la egalitate cu Huddersfield, scor 0-0, în ultima etapă a campionatului. Kristoffer Nordfeldt, Kyle Bartley, Thomas Carroll, Nathan Dyer şi Tammy Abraham au început ca titulari, în timp ce Fabianski, Fernandez, King şi Ayew au ieşit din primul 11 pentru acest duel. Atacantul ghanez Jordan Ayew a fost nevoit să lipsească de la primul sfert de finală din FA Cup disputat de Swansea  City după 54 de ani din cauza unei suspendări. Ayew, cel mai bun marcator al lui Swansea, cu zece goluri înscrise în acest sezon, şi-a început o suspendare de trei partide ca urmare a eliminării din duelul cu Huddersfield Town.

De partea cealaltă, şapte modificări pentru Spurs faţă de succesul de campionat cu Bournemouth: Michel Vorm l-a înlocuit în poartă pe Hugo Lloris, Kieran Trippier şi Ben Davies au evoluat pe cele două flancuri ale defensivei, în locul lui Aurier, respectiv Rose, în timp ce Eric Dier şi Moussa Sissoko au fost titularizaţi la mijloc, în detrimentul lui Dembele şi Wanyama. Erik Lamela, Heung-Min Son, respectiv Lucas Moura au format tridentul ofensiv al lui Tottenham, în absenţa lui Harry Kane, indisponibil din cauza unor probleme medicale.

Swansea City – Tottenham, calificare fără emoţii pentru gruparea londoneză

În ciuda numroaselor modificări efectuate de Mauricio Pochettino, Tottenham şi-a confirmat superioritatea valorică faţă de adversarul său şi a controlat autoritar prima repriză a confruntării de pe Liberty Stadium. Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 10, la o fază la care defensiva lui Carlos Carvalhal i-a oferit mult prea mult spaţiu lui Christian Eriksen: mijlocaşul ofensiv danez a avansat până la marginea careului şi l-a învins pe Kristoffer Nordfeldt cu o execuţie plasată. În minutul 23, Heung-Min Son a finalizat perfect după o lansare precisă a lui Christian Eriksen, însă centralul Kevin Friend a anulat golul ca urmare a unei poziţii de offside, decizie menţinută şi după consultarea probei video (VAR).

0

Cu opt minute înainte de finalul primei reprize, acelaşi Christian Eriksen s-a aflat în prim planul unei faze prin care Tottenham şi-ar fi putut majora avantajul, însă de această dată şutul său a fost respins de portarul Kristoffer Nordfeldt în bara transversală. În cele din urmă, Spurs şi-a asigurat practic calificarea încă din prima parte, ca urmare a acţiunii de atac individuale a lui Erik Lamela: mijlocaşul ofensiv argentinian a pătruns pe zona centrală, iar execuţia sa din afara careului l-a surprins pe portarul gazdelor, care nu şi-a mai putut salva echipa, astfel că oamenii lui Mauricio Pochettino intrau la cabine cu un liniştitor avantaj de două goluri.

Deşi nu a reuşit să pună nicio problemă oponentului său pe durata primelor 45 de minute, Swansea City a început partea secundă cu o imensă dublă şansă de a marca şi a reveni astfel în meci: Michel Vorm a intervenit decisiv în două rânduri şi a blocat atât şutul puternic de la distanţă al lui Martin Olsson, cât şi reluarea ulterioară cu capul a lui Tammy Abraham. A fost însă unicul moment în care gazdele au părut capabile să reintre în lupta pentru calificarea în semifinale, deoarece Tottenham a revenit rapid la controlul jocului şi a temperat elanul adversarilor printr-un nou gol marcat de Christian Eriksen, cel mai bun jucător de pe teren: mijlocaşul danez a dus scorul la 3-0 în minutul 63 după o minge întoarsă excelent de Lucas Moura şi o execuţie din prima de la marginea careului.

Ce urmează pentru Swansea City şi Tottenham?

Tottenham continuă astfel parcursul din FA Cup şi aşteaptă acum să afle numele adversarului din faza semifinalelor competiţiei. Pentru Spurs urmează o pauză de două săptămâni, ca urmare a meciurilor echipelor naţionale şi două partide dificile în campionat, ambele programate a se disputa pe teren străin, cu Chelsea, respectiv Stoke City, dueluri din care oamenii lui Mauricio Pochettino vor trebui să obţină maximul posibil pentru a se menţine pe unul dintre primele patru locuri ale clasamentului Premier League.

De partea cealaltă, pentru Swansea City mult mai importantă decat FA Cup va fi lupta din campionat pentru menţinerea în prima ligă. De asemenea două etape în deplasare şi pentru formaţia antrenată de Carlos Carvalhal, pe Old Trafford, contra celor de la Manchester United, respectiv pe arena The Hawthorns, împotriva lui West Bromwich Albion.