Fulham
Pierre-Emile Höjbjerg 40
Harry Kane 75
Aleksandar Mitrović 83

Tottenham Hotspur 2-1 Fulham. Harry Kane, pe locul 3 în topul marcatorilor all-time din Premier League

Tottenham a câștigat meciul cu Fulham cu scorul 2-1, cu Harry Kane și Aleksandar Mitrovic printre marcatori.

Cronică scrisă de - fan al echipei Real Madrid, dar cu o afinitate crescândă pentru Bayern după o perioadă din viață petrecută la Munchen.
03 septembrie 2022
Tottenham a învins Fulham cu 2-1 și are 14 puncte după primele 6 etape de Premier League

Aleksandar Mitrovic a marcat al 6-lea său gol al sezonului de Premier League, însă Fulham nu s-a ales cu niciun punct din duelul londonez cu Tottenham, care s-a impus cu 2-1 și a bifat astfel a patra victorie a sezonului înainte de revenirea în Champions League în meciul cu Olympique Marseille.

Mitrovic a concretizat în minutul 83 o primă acțiune personală notabilă și a avut o șansă uriașă în minutul 89 să egaleze pentru Fulham cu un șut deviat, respins cu o super intervenție de Lloris, însă ar fi fost o pedeapsă aspră pentru Tottenham, care condusese cu 2-0 pe fondul unul control autoritar al jocului dar se dovedise și neglijentă la finalizare în ciuda unor ocazii consistente.

Tottenham a început meciul cu trio-ul ofensiv Richarlison – Kane – Son, însă mijlocașul Hojbjerg a fost cel care a deblocat tabela în minutul 40, după ce gazdele avuseseră deja un prim gol anulat lui Son pentru offside.

Harry Kane a urcat scorul la 2-0 în minutul 75 cu al 188-lea său gol în Premier League și a urcat astfel pe locul trei în topul marcatorilor all time al primei ligi engleze, fiind devansat acum doar de Wayne Rooney (208 goluri) și Alan Shearer (260).

La 2-0 Richarlison a avut o bară, iar după marea ocazie de egalare a lui Mitrovic a avut și un gol anulat pentru offside, însă chiar și așa Tottenham s-a impus cu 2-1 în meciul care a consemnat debutul în Premier League al lui Clement Lenglet, jucătorul împrumutat de Spurs de la Barcelona.

Tottenham, start de sezon ca în 2015 când a terminat pe locul 2. Curiozități statistice ale meciului Tottenham Hotspur - Fulham 2-1

• Tottenham a mai acumulat 14 puncte după primele 6 etape de Premier League o singură dată, în sezonul 2016-17, pe care l-a încheiat pe locul 2, cea mai bună performanță a echipei în această competiție.
  • Tottenham are victorii în primele trei meciuri de Premier League pe teren propriu doar pentru a treia oară în istoria sa, după sezoanele 2000-01 și 2002-03.
  • Tottenham a înregistrat victoria sa cu numărul 100 în Premier League în duelurile londoneze, a treia echipă care atinge aceasă bornă după Chelsea (ajunsă la 147) și Arsenal (142).
Tottenham Hotspur - Fulham 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Tottenham Hotspur - Fulham: Carlos Vinícius, Daniel James, Willian, debut stagional la Fulham

Statisticile meciului Tottenham Hotspur - Fulham 2-1