0
  • Internazionale
    Inter
    4

Udinese – Inter 0-4. Nerazzurrii rămân în lupta pentru un loc de Champions League

6 mai 2018

În primul meci al zilei de duminică din Serie A, Inter Milan s-a impus cu un categoric scor de 4-0 pe terenul celor de la Udinese

Handanovič

Stadionul Dacia Arena din Udine a găzduit primul meci al zilei de duminică din campionatul italian, confruntarea dintre Udinese şi Inter Milan, care a avut o miză extrem de importantă pentru ambele formaţii în acest sfârşit de sezon.

Formaţia preluată recent de tehnicianul Igor Tudor venea după o incredibilă serie negativă concretizată printr-un singur punct adunat în ultimele 12 etape de campionat, rezultate modeste din cauza cărora Udinese a ajuns inevitabil în lupta pentru evitarea retrogradării, în ciuda unui tur decent. Un succes împotriva grupării milaneze ar fi asigurat în mare parte menţinerea în Serie A, însă Inter avea la rândul său foarte mare nevoie de toate cele trei puncte pentru a continua să spere la clasarea pe un loc care să îi ofere posibilitatea de a evolua în viitoarea ediţie de UEFA Champions League. Ca urmare a eşecului dramatic suferit în runda anterioară pe teren propriu contra celor de la Juventus, când a primit două goluri în ultimele minute ale meciului, Inter nu mai depinde doar de propriile rezultate în ceea ce priveşte lupta pentru locul al patrulea, ci va trebui să spere la paşi falşi din partea formaţiilor din capitala Italiei, Lazio, respectiv AS Roma. Însă între timp, echipa antrenată de Luciano Spalletti a făcut ce a depins de ea şi s-a impus pe Dacia Arena, cu un categoric scor de 4-0.

Udinese – Inter 0-4, succes facil pentru gruparea nerazzurro

Superioritatea oaspeţilor a fost evidentă încă din startul partidei, în faţa unei formaţii a lui Udinese care şi-a continuat forma extrem de modestă şi a comis o serie de greşeli imense în defensivă, care au uşurat misiunea oamenilor lui Luciano Spalletti încă din prima repriză. Inter a deschis scorul în minutul 13, meritat conform desfăşurării jocului, la capătul unei lovituri de colţ: centrarea lui Marcelo Brozovic a fost reluată în poartă de fundaşul central Andrea Ranocchia, iar Udinese era astfel nevoită să alerge deja după egalare. O singură mare ocazie de gol pentru gazde, consemnată la jumătatea reprizei, când Kevin Lasagna a scăpat singur spre poarta adversă, însă finalizarea sa nu a fost suficient de precisă pentru a-l învinge pe portarul Samir Handanovic şi a readuce astfel gruparea friulană în joc.

Pe finalul primei reprize, Inter şi-a asigurat practic toate cele trei goluri, graţie unui gol marcat de Rafinha, care a profitat de reacţia lentă a defensivei lui Udinese şi a putut pătrunde în careul advers, învingându-l pe Albano Benjamin Bizzarri cu o execuţie la colţul scurt. Doar câteva minute mai târziu, atacantul Mauro Icardi s-a apropiat la un singur gol de Ciro Immobile în clasamentul golgheterilor Serie A, majorând avantajul oaspeţilor.

0

În debutul reprizei a doua, Udinese a părut să fie mult mai motivată şi agresivă, o atitudine care însă nu s-a transpus într-o manieră pozitivă în jocul gazdelor. Intrarea extrem de periculoasă a lui Seko Fofana asupra lui Ivan Perisic a dus la eliminarea directă a tânărului mijlocaş ivorian, ceea ce a făcut ca Udinese să rămână în inferioritate numerică şi să piardă astfel orice şansă de a mai salva ceva din acest meci.

Fără a mai forţa în mod special, Inter a dus scorul la 4-0 printr-o reuşită a lui Borja Valero şi a avut apoi multe alte oportunităţi de a mai marca, în faţa unui adversar resemnat deja cu un nou eşec.

Ce urmează pentru Udinese şi Inter?

Trei puncte fundamentale pentru gruparea milaneză, care va spera acum ca Atalanta să poată încurca pe Lazio sau Cagliari să obţină cel puţin un rezultat de egalitate împotria celor de la AS Roma. În penultima rundă a campionatului, oamenii lui Luciano Spalletti par a avea o misiune facilă pe teren propriu cu Sassuolo, pentru ca apoi să se deplaseze pe arena Olimpico din capitala Italiei, pentru confruntarea decisivă cu Lazio, în speranţa unui succes care să mai conteze în lupta pentru locul al patrulea în clasamentul Serie A.

De partea cealaltă, Udinese poate încheia etapa chiar pe un loc retrogradabil în cazul unor victorii înregistrate astăzi de Chievo, Spal şi Cagliari. Formaţia antrenată de Igor Tudor va avea astfel neapărată nevoie de un succes pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi, în faţa unui adversar deja retrogradat, Hellas Verona, dublat apoi de un rezultat pozitiv în ultima etapă a campionatului, când Udinese va înfrunta pe propria arenă pe Bologna, de asemenea un oponent fără un obiectiv important pe acest final de sezon.