Serie A, 18 septembrie 2022, ora 13:30, Udine

Tolgay Arslan 90+3

Nicolò Barella 5

Udinese 3-1 Internazionale. Gruparea friulană, lider surprinzător în Serie A

Tolgay Arslan a închis tabela în meciul Udinese - Inter 3-1

Cronica meciului Udinese - Internazionale Milano, scor 3-1, în urma căruia gruparea friulană a urcat temporar pe primul loc în Serie A, după cinci victorii consecutive

David Petre, 18 septembrie 2022

Zilele lui Simone Inzaghi pe banca lui Inter par numărate, după ce vicecampioana a pierdut pe terenul lui Udinese chiar înainte de pauza FIFA dedicată Ligii Națiunilor, întotdeauna un moment propice pentru o schimbare de antrenor. Însuși tehnicianul pare resemnat, după ce la finalul jocului a declarat că “înfrângerea este meritată” și că “principalul responsabil sunt eu”.

Inter a condus la Udine grație unui gol rapid marcat de Nicolò Barella din lovitură liberă, însă degringolada din gruparea nerazzurră a ieșit la iveală după jumătatea reprizei: a fost întâi autogolul lui Milan Skriniar după o fază fixă, iar în minutul 31 Inzaghi a operat deja primele două modificări, renunțând la Bastoni și Mkhitaryan care aveau cartonale galbene și erau în pericol să își lase echipa în inferioritate numerică. Bastoni nu a primit prea bine vestea, iar camerele tv l-au surprins lovind de mai multe ori scaunele de pe banca de rezerve până când a fost calmat de rezerva Gosens.

Meciul a avut niște date statistice paradoxale. Udinese a avut posesia superioară în prima repriză dar nu a tras niciun șut pe poartă, totuși grație autogolului lui Skriniar a intrat cu 1-1 la cabine. După pauză Inter a fost echipa care a controlat mingea în cea mai mare parte a timpului, însă ocaziile importante au fost la poarta lui Handanovic, iar gazdele au transformat în gol două dintre ele, justificându-și astfel încă o dată statutul de mare surpriză în startul sezonului de Serie A.

Gerard Deulofeu a stat la originea ambelor reușite din repriza secundă. O minge așezată din corner pe fruntea lui Bijol a dus la golul de 2-1, iar în prelungiri fostul junior al Barcelonei l-a servit ideal și pe Arslan, care cu concursul lui Handanovic a consolidat a cincea victorie consecutivă a lui Udinese, prin care friulanii își asigură măcar pentru câteva ore șefia clasamentului din Italia.

Udinese - Internazionale 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Udinese - Internazionale: Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni, Henrikh Mkhitaryan, noutățile la Inter față de meciul anterior cu Torino