Serie A, 27 august 2021, ora 21:45, Verona

Ivan Ilić 15

Lautaro Martínez 47
Joaquín Correa 83
Joaquín Correa 90+4

Verona – Internazionale 1-3. Dublă pentru Joaquin Correa în meciul de debut la Inter

Joaquin Correa a marcat de două ori în cele 15 minute jucate pentru Inter la o zi de la perfectarea transferului la campioana Italiei.

Dublă pentru Joaquin Correa la primul meci jucat pentru Inter
Alexandru Melinte, 28 august 2021

La doar o zi după ce Inter a oficializat împrumutul său de la Lazio la solicitarea expresă a noului antrenor Simone Inzaghi, Joaquin Correa a avut un debut de vis la campioana en-titre a Italiei, contribuind cu o dublă la întoarcerea de rezultat izbutită de noua sa echipă la Verona.

Inter începuse cu un 4-0 concludent noua campanie și nu anticipa probleme majore în prima deplasare a sezonului, însă s-a văzut condusă după un sfert de oră după o pasă greșită a lui Handanovic interceptată de Ivan Ilic și nu a reușit să egaleze până la pauză după ce Laurato Martinez și-a văzut anulat primul gol al sezonului.

Martinez a punctat totuși la 70 de secunde de la reluare, însă a fost nevoie de intrarea lui Joaquin Correa pentru ca nerazzurri să întoarcă rezultatul, marcând întâi cu capul în minutul 83 la centrarea bună a lui Matteo Darmian, pentru ca apoi să închidă tabela în prelungiri cu un șut splendid din afara careului.

“Correa a venit ieri la Inter și azi ne-a dat două goluri, asta arată cât de naivi am fost”, s-a plâns la finalul jocului antrenorul gazdelor, Eusebio Di Francesco, nemulțumit de rezultat la capătul unui joc în care formația sa a avut o prestație curajoasă din care putea scoate mai mult.

Verona - Internazionale 1-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Verona - Internazionale: Joaquin Correa, debut cu dublă la o zi de la perfectarea transferului la Inter