Europa League, 18 februarie 2021, ora 19:55

Heung-Min Son 13
Gareth Bale 28
Lucas Moura 34
Carlos Vinícius 88

Wolfsberger – Tottenham 1-4. Gol și assist pentru Gareth Bale în cel mai bun meci al său pentru Spurs

Gareth Bale a avut o contribuție importantă la victoria lui Tottenham în meciu de Europa League cu austriecii de la Wolfsberger.

Tottenham a câștigat la scor meciul din deplasare cu Wolfsberger în Europa League
David Petre, 18 februarie 2021

Tottenham este cu un picior și jumătate în optimile de finala Europa League după ce a câștigat la scor meciul cu modesta echipă austriacă Wolfsberger, disputat la Budapesta din cauza restricțiilor cauzate de pandemie. A fost meciul în care a ieșit la rampă Gareth Bale, care a profitat de spațiul larg în partea dreaptă pentru a-și pune în valoare jocul de viteză, iar cea mai bună evoluție a sa în actualul sezon a fost răsplătită printr-un gol și o pasă decisivă în cele 65 de minute jucate.

Fără Kane, care nu a făcut deplasarea în capitala Ungariei, Jose Mourinho a jucat cu un atac format din Bale, Dele Alli și Lucas Moura în spatele vârfului împins Son, iar sud-coreeanul a deschis scorul în minutul 13 dintr-o centrare a lui Bale după ce irosise deja o mare ocazie în minutul 6.

Wolfsberger a avut inițial probleme în a ajunge în apropierea careului londonezilor, însă prima oară când a făcut-o a creat pericol la o situație a lui Dejan Joveljic, blocat de Lloris. În schimb Tottenham a făcut curând 2-0 la o acțiune personală a lui Bale, care după o cursă ca în vremurile bune s-a descotorosit de adversarul direct întorcându-și mingea cu călcâiul, și-a deschis unghiul și a marcat cu stângul la colțul lung.

Austriecii au avut ocazia să revină în meci la chiar următoarea fază când Lloris a respins în transversală cu o super paradă lovitura de cap a lui Dario Vizinger, însă în loc de 1-2 s-a făcut 0-3 după o acțiune a lui Lucas Moura.

Cu un avantaj liniștitor pe tabelă Mourinho l-a schimbat pe Son la pauză, iar la zece minute de la reluare austriecii au marcat prin Lield din penalty după un fault al lui Moussa Sissoko. Tottenham a continuat să își creeze în mod facil ocazii însă a avut probleme și în defensivă, fiind salvată din nou de transversală la un șut al lui Wernitznig. În cele din urmă Carlos Vinicius a marcat cu câteva minute înainte de final golul de 1-4, prin care Tottenham este ca și calificată în turul următor al competiției europene și poate aborda în liniște dificilul meci de campionat din acest weekend în deplasare la West Ham.

Wolfsberger AC - Tottenham Hotspur 1-4, fișa tehnică