Champions League, 02 noiembrie 2021, ora 19:45, Wolfsburg
Red Bull Salzburg

Bote Baku 3
Lukas Nmecha 60

Maximilian Wöber 30

Wolfsburg – Salzburg 2-1. Revanșă și șanse reînnoite de calificare pentru Lupi în optimile UCL

Wolfsburg a obținut contra lui Salzburg prima victorie din grupele UCL 2021-2022

Cronica meciului VfL Wolfsburg - Red Bull Salzburg, scor 2-1, prima victorie a lui Wolfsburg în grupele Champions League 2021-2022

David Petre, 3 noiembrie 2021

Golurile lui Ridle Baku și Lukas Nmecha i-au adus lui Wolfsburg revanșa în fața liderului surpriză Salzburg după înfrângerea cu 1-3 suferită în Austria în urmă cu trei săptămâni și păstrează vii speranțele nemților la calificarea în optimile de finală ale competiției odată cu prima lor victorie în actuala fază a grupelor.

Autorul a trei goluri în primele trei meciuri, Karim Adeyemi a ratat o mare șansă de gol pentru campioana Austriei în debutul întâlnirii, iar ocazia s-a răzbunat la faza următoare când Baku a transformat în gol o excelentă centrare a lui Gerhardt.

La 1-0 Salzburg a trecut la cârma partidei, însă a avut nevoie de o fază fixă pentru a obține golul egalizator, înscris de Wöber după o jumătate de oră de joc dintr-o lovitură liberă impecabil executată de la 25 de metri.

Două contraacuri rapide în startul reprizei secunde putea aduce avantajul de partea campioanei Austriei, însă în cele din urmă victoria a fost a Lupilor grație unui gol reușit în minutul 60 de Nmecha, cel care marcase și în weekend în meciul din deplasare cu Leverkusen prin care Wolfsburg pusese punct unei serii de opt meciuri consecutive fără victorie.

VfL Wolfsburg - Red Bull Salzburg 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul VfL Wolfsburg - Red Bull Salzburg: Nmecha, gol și în meciul retur cu campioana Austriei