Premier League, 02 februarie 2021, ora 20:00
Arsenal

Rúben Neves 45 (pen)
João Moutinho 49

Nicolas Pépé 32

Wolverhampton – Arsenal 2-1. “Catastrofalul” David Luiz, decisiv în înfrângerea lui Arsenal pe Molineux

Arsenal a pierdut pe terenul lui Wolverhampton, după ce controlase autoritar meciul până la eliminarea lui Luiz în finalul primei reprize.

David Luiz, eliminat în meciul Wolverhampton - Arsenal 2-1 (2 februarie 2021)
David Petre, 2 februarie 2021

“Catastrofă”. Acesta este cuvântul folosit de OPTA la adresa lui David Luiz după cel de-al treilea cartonaș roșu și al șaselea penalty comis de la debutul la Arsenal în 2019, care aveau să schimbe complet soarta meciului de pe Molineux cu Wolverhampton.

Era al doilea minut al prelungirilor primei reprize, iar Arsenal aștepta intrarea în avantaj la cabine după 45 de minute controlate autoritar, în care deschisese scorul printr-o reușită de excepție a lui Nicolas Pepe (2 driblinguri de mare rafinament și un șut din unghi), după ce avusese două bare și un alt gol anulat lui Saka pentru un offside în construcția fazei. Totul decursese în favoarea Tunarilor, care la acel scor urcau până pe locul 6 în clasament, însă din senin a venit imprudența lui David Luiz care l-a doborât în careu fără intenție (dar și fără intenția de a juca mingea) pe Willian Jose, iar de acolo jocul avea să se întoarcă la 180 de grade.

Prima lovitură avea să o dea Ruben Neves din penalty, iar la cabine s-a intrat cu 1-1. A doua lovitură a venit de la Joao Moutinho, care i-a adus pe Lupi în avantaj la patru minute de la reluare cu primul său gol pe Molineux, un șut fenomenal de la mare distanță care a mușcat bara înainte să intre în poartă. Și, dacă nu ar fi fost de ajuns, Arsenal a mai încasat în mod stupid încă un cartonaș roșu după ce Bernd Leno a comis un henț în afara careului în minutul 72, iar în dublă inferioritate nu a avut vreun răspuns nici cu Aubameyang pe teren, revenit după două săptămâni în echipa Tunarilor.

Scorul final 2-1 reprezintă pentru Arsenal finalul unei serii de șapte meciuri în Premier League fără înfrângere, din care scosese 17 puncte, în schimb pentru Wolverhampton este prima victorie în campionat după 8 partide în care bifase doar 3 remize.

Curiozități statistice ale meciului Wolverhampton - Arsenal 2-1

• Wolverhampton a înregistrat prima sa dublă victorie contra lui Arsenal din sezonul 1978-79.
  • De la instalarea lui Mikel Arteta pe banca tehnică pe 26 decembrie 2019, Arsenal a primit nouă cartonașe roșii în Premier League, mai multe decât orice altă echipă din competiție.
  • Nicolas Pepe a marcat în ultimele patru meci ca titular trei goluri, tot atâtea câte în precedentele 16 jocuri.
  • De la transferul la Arsenal în august 2019, David Luiz a primit mai multe cartonașe roșii (3) și a produs mai multe penalty-uri (6) decât orice alt jucător în Premier League.
  • Joao Moutinho a marcat primul său gol pe Molineux, în meciul cu numărul 61. Toate cele trei reușite ale sale în Premier League au fost cu șuturi din afara careului.
  • Bernd Leno este al doilea portar al lui Arsenal eliminat în Premier League, după David Seaman în noiembrie 1993 contra lui West Ham.
  • Granit Xhaka a bifat meciul cu numărul 200 pentru Arsenal. De la debutul său pentru club în august 2016, a jucat cu 46 de meciuri mai mult decât următorul jucător, Bellerin (154).