Premier League, 22 august 2021, ora 16:00, Wolverhampton, West Midlands
Wolverhampton
01
Tottenham Hotspur

Dele Alli 10 (pen)

Wolverhampton – Tottenham 0-1. Harry Kane, la primele minute pentru Spurs în acest sezon

Dele Alli a marcat golul victoriei lui Tottenham în deplasarea cu Wolverhapton

Primul gol al lui Dele Alli în Premier League după aproape un an și jumătate a adus victoria lui Tottenham pe terenul lui Wolves.

David Petre, 22 august 2021

Cu viitorul în cadrul clubului încă incert, Harry Kane a bifat primele 20 minute pentru Tottenham în actualul sezon, iar acesta a fost principalul punct de atracție al meciului din deplasare cu Wolverhapton în care Dele Alli a marcat primul său gol în Premier League după un an și cinci luni!

Dele Alli jucase în 15 meciuri de campionat în sezonul trecut fără să găsească poarta adversă, însă a făcut-o astăzi după mai puțin de 10 minute dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot el o obținuse după un contact cu portarul Jose Sa.

Woverhampton a controlat restul întâlnirii și a solicitat și ea un penalty după ce Olivier Skipp l-a doborât în care pe Nelson Semedo, însă la fel ca în sezonul precedent a avut dificultăți la finalizare în ciuda unor bune ocazii avute de Raul Jimenez și Adama Traore, astfel că Hugo Lloris a sărbătorit cu un clean sheet cel de-al 300-lea său meci în Premier League.

Intrarea lui Harry Kane pe teren în minutul 72 a fost primită cu o scandarea ironică a fanilor echipei gazdă “Harry Kane, he wants to sign for a big club”, însă suporterii lui Tottenham și-au arătat susținerea pentru superstarul lor, răspunzând “Harry Kane, he’s one of our own”. Decarul naționalei Angliei nu a avut însă vreun impact asupra jocului, în schimb suflul său greu a trădat stadiul precar al pregătirii fizice.

Wolverhampton - Tottenham Hotspur 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Wolverhampton - Tottenham Hotspur: Primele minute pentru Harry Kane la Tottenham în actualul sezon