1
  • Sampdoria
    Sampdoria
    0

AC Milan – Sampdoria 1-0. Rossoneri continuă recuperarea către un loc în cupele europene

19 februarie 2018

AC Milan s-a impus pe teren propriu contra celor de la Sampdoria cu scorul de 1-0, graţie unui gol marcat de Giacomo Bonaventura

Viviano

Antrenorul Gennaro Gattuso continuă perioada pozitivă pe banca celor de la AC Milan, echipă care în ultimul meci al zilei de duminică din campionatul italian s-a impus pe teren propriu în duelul cu Sampdoria şi a egalat astfel gruparea din Genova pe poziţia a şasea a clasamentului Serie A. Formaţia rossonero poate spera acum să pună cu adevărat presiune pe Lazio (aflată la o distanţă de cinci puncte, însă şi un meci mai puţin disputat) şi Inter (-7), în ceea ce priveşte lupta pentru o eventuală calificarea în UEFA Champions League, o performanţă care la începutul lunii decembrie părea de neconceput având în vedere distanţa de 18 puncte existentă la un moment dat între cele două echipe din Milano. Munca fostului tehnician al echipei de tineret a lui AC Milan aduce rezultatele aşteptate şi, în consecinţă, încredere din partea conducerii, care ar putea decide să îl confirme pe Gennaro Gattuso şi în stagiunea viitoare.

Primul semnal puternic pe San Siro a venit chiar din partea antrenorului gazdelor, care a decis să efectueze doar două modificări faţă de formaţia de start a meciului cu Ludogorets din UEFA Europa League, demonstrând astfel că îşi doreşte să trateze cu seriozitate toate competiţiile. Ricardo Rodriguez a revenit ca titular în partea stângă a defensivei milaneze, în timp ce Ricardo Montolivo a făcut parte din linia de mijloc, alături de Lucas Biglia şi Giacomo Bonaventura, cu Franck Kessie rămas de această dată în afara primului 11. Tridentul ofensiv a fost alcătuit din Suso, Hakan Calhanoglu şi tânărul Patrick Cutrone, una dintre surprizele plăcute din lotul lui AC Milan în actualul sezon.

De partea cealaltă, tehnicianul Marco Giampaolo nu s-a putut baza pe mijlocaşul ofensiv belgian Dennis Praet, accidentat, astfel că Gaston Ramirez a evoluat alături de Duvan Zapata şi Fabio Quagliarella în compartimentul ofensiv al celor de la Sampdoria, însă într-o seară în care jocul oaspeţilor nu a fost la fel de inspirat precum în alte meciuri. Karol Linetty, Lucas Torreira şi Edgar Barreto au alcătuit linia de mijloc, în faţa unui compartiment defensiv format din Nicola Murru, Gian Marco Ferrari, Matias Silvestre şi Bartosz Bereszynski.

AC Milan – Sampdoria, duel decis după primul sfert de oră al meciului

Milan a început într-o manieră determinată şi agresivă, iar gazdele ar fi putut deschide scorul încă din minutul 7, când centrarea lui Davide Calabria de pe partea dreaptă a fost blocată cu mâna de Nicola Murru, însă execuţia de la punctul cu var a lui Ricardo Rodriguez a fost respinsă de portarul Emiliano Viviano. Gennaro Gattuso l-a încurajat pe fundaşul de bandă elveţian, care în urmă cu trei zile marcase din penalty în Europa League, iar deschiderea scorului a reprezentat doar o chestiune de timp. La doar câteva minute distanţă, o nouă centrare precisă a tânărului Davide Calabria a ajuns de această dată la Giacomo Bonaventura, care l-a învins pe Viviano şi a adus astfel un avantaj meritat pentru gazde.

0

Din partea Sampdoriei ar fi fost de aşteptat o reacţie importantă, însă echipa pregătită de Marco Giampaolo nu s-a dovedit la fel de periculoasă şi inspirată pe faza de atac precum în alte partide. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, AC Milan şi-a majorat avantajul pe tabelă, însă centralul Daniele Doveri a anulat apoi golul marcat de Leonardo Bonucci, ca urmare a consultării probelor video, care au indicat o poziţie de offside la fostul fundaş al lui Juventus. Sampdoria nu a reuşit să aducă nimic nou în jocul său nici în partea secundă, iar gruparea milaneză a fost încă o dată cea mai aproape de gol: Hakan Calhanoglu a luat pe cont propriu o acţiune de atac, a depăşit elegant doi adversari, însă execuţia sa de la marginea careului a trecut puţin peste bară.

Antrenorul Marco Giampaolo a încercat să răspundă prin introducerea pe teren a lui Gianluca Caprari, respectiv Valerio Verre, iar cea mai mare şansă de gol a oaspeţilor a venit chiar în minutul 90, când Caprari a ratat incredibil din faţa porţii după o pasă a lui Fabio Quagliarella. Un gol ce ar fi adus un punct nemeritat dar extrem de binevenit pentru Sampdoria, echipă care astfel suferă a patra înfrângere din ultimele cinci partide de Serie A disputate pe teren străin şi se vede egalată în clasament de adversarul înfruntat în această etapă.

AC Milan – Sampdoria, declaraţii ale antrenorilor

Gennaro Gattuso: “Lucrul de care sunt cel mai mândru este faptul că văd un spirit de apartenenţă din partea jucătorilor, disponibilitate la efort şi determinare. Meritul pentru această victorie este al echipei, singurul merit pe care îl avem noi este că am adus ceva nou prin ideile noastre de joc, dar cel mai important aspect este faptul că acum jucăm ca o echipă. Este normal ca jucătorii să meargă sub peluză pentru a sărbători cu suporterii, deoarece jucătorii sunt cei care intră pe teren. Este uşor să antrenezi această echipă, ne bucurăm de perioada pozitivă, dar în acelaşi timp suntem conştienţi de faptul că nu am făcut încă nimic. Am pierdut foarte multe puncte de-a lungul sezonului şi avem mult de recuperat, dar avem o echipă tânără şi aceşti băieţi au calităţile necesare pentru a avea parte de satisfacţii sportive importante. Au înţeles că munca este întotdeauna răsplătită. Eu le propun idei, dar protagoniştii sunt jucătorii.”

Marco Giampaolo: “Am înfruntat pe Milan în cel mai bun moment al lor, este o echipă foarte puternică, o echipă care ar fi trebuit să se afle mult mai sus în clasament. Noi nu am jucat bine, dar acesta este meritul lui Milan. Ar fi trebuit să ne descurcăm mai bine în ceea ce priveşte posesia şi tranziţia balonului, dar Milan a făcut o partidă de excepţie şi a câştigat meritat, nu am ce să le reproşez jucătorilor mei. Quagliarella? Întreg compartimentul ofensiv a întâmpinat dificultăţi, nu doar el, ci inclusiv Zapata şi Ramirez. Trebuie să trecem cât mai repede peste această înfrângere şi să ne regăsim o condiţie fizică optimă, deoarece în această seară adversarul a alergat mai mult ca noi.”