Kristian Hlynsson 12
Alois Oroz 50 (a)
Chuba Akpom 58
Kenneth Taylor 67

Ajax Amsterdam 5-0 Vitesse. Lăncierii urcă în prima jumătate a clasamentului după cea mai mare victorie a sezonului

Ajax Amsterdam a urcat în prima parte a clasamentului Eredivisie după 5-0 cu Vitesse Arnhem, lanterna roșie a campionatului din Olanda.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
26 noiembrie 2023
Jorrel Hato, la primul gol pentru Ajax în meciul cu Vitesse, scor 5-0
  • Ajax Amsterdam a obținut cea mai mare victorie a sezonului, 5-0 cu lanterna roșie Vitesse Arnhem, și urcă în prima jumătate a clasamentului Eredivisie.
  • Este un debut amar pe banca oaspeților pentru antrenorul Edward Sturing, numit interimar în pauza FIFA la cârma lui Vitesse după demiterea fostului manager, Phillip Cocu.
  • Ajax a deschis scorul rapid prin fundașul de 17 ani Jorrel Hato, care odată cu acest prim gol în Eredivisie și-a completat o săptămână magică în care a bifat și debutul la echipa națională a Olandei.
  • Vitesse a avut un gol anulat în minutul 8 lui Said Hamulic pentru offside, iar Ajax și-a dublat imediat avantajul prin islandezul Kristian Hlynsson, stabilind încă din minutul 12 scorul pauzei.
  • Autogolul lui Dominik Oroz a pus punct oricăror speranțe ale oaspeților de a obține ceva din acest meci, iar Vitesse nu a mai reușit niciun șut pe poartă în partea a doua. A fost un monolog al lui Ajax, care a mai punctat de două ori prin Chuba Akpom și Kenneth Taylor și a dus la 5-0 scorul final încă din minutul 67.
  • Pentru Ajax urmează o deplasare la Marsilia în Europa League, competiție în care se află momentan pe ultimul loc în grupă, fără victorie după primele patru runde.
Ajax Amsterdam - Vitesse 5-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Ajax Amsterdam - Vitesse: Jakov Medic, primele minute pentru Ajax Amsterdam după 48 de zile

Statisticile meciului Ajax Amsterdam - Vitesse 5-0