La Liga, 14 august 2021, ora 23:00, Vitoria-Gasteiz

Nacho Fernández 56
Karim Benzema 62
Vinícius Júnior 90+2

Alavés – Real Madrid 1-4. Benzema începe cu o dublă noul sezon de La Liga

Real Madrid a câștigat la Alaves cu 4-1 în primul meci din noul mandat al lui Carlo Ancelotti.

Karim Benzema, dublă pentru Real Madrid în primul meci al sezonului 2021-2022
Ștefan Gondor, 15 august 2021

Cu David Alaba titular pe postul de fundaș stânga și trio-ul Bale – Benzema – Hazard în avanposturi, Real Madrid a fost pusă în dificultate timp de o repriză de o ambițioasă echipă a lui Alaves, însă a reacționat după pauză impulsionată de inepuizabilul Benzema și a câștigat cu 4-1 prima înfruntare din noul sezon de La Liga.

La primul meci din noul său mandat, Carlo Ancelotti a trimis în teren cel mai bun unsprezece pe care îl are la dipoziție și a propus un pressing mai puțin văzut sub comanda lui Zidane, însă Madridul a avut probleme să iasă cu mingea din propria jumătate în fața echipei bine montate a gazdelor și a avut și emoții la o solicitare de penalty după o minge ce a atins mâna lui Lucas Vasquez în propria suprafață de pedeapsă.

Lucrurile s-au schimbat însă radical după pauză, după ce Benzema a deschis scorul la doar 3 minute de la reluare dintr-o atingere fină a lui Hazard. Alaves a încercat să dea replica, însă cei care au marcat au fost tot madrilenii prin Nacho după o excelentă centrare a lui Modric. Curând a picat și golul de 3-0 după o minunată acțiune individuală a lui Valverde finalizată de Karim Benzema, ultimul mare superstar rămas în La Liga după exodul lui Messi și Sergio Ramos.

Gazdele au marcat golul de onoare dintr-un penalty făcut de Curtois după o neglijență a lui Militao, însă Real Madrid a refăcut în final diferența de trei goluri prin Vini, intrat pentru o jumătate de oră în locul lui Hazard.

Alavés - Real Madrid 1-4, fișa tehnică