Nuno Tavares 3
Bukayo Saka 32 (pen)
Granit Xhaka 70
Cristiano Ronaldo 34

Arsenal 3-1 Manchester United. Penalty-ul ratat de Bruno Fernandes o îndepărtează pe United de top 4

Arsenal - Manchester United, scor 3-1. Cronica meciului în care oaspeții au avut trei bare, una dintre ele dintr-un penalty ratat de Bruno Fernandes

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
23 aprilie 2022
Xhaka, autorul golului de 3-1 în meciul Arsenal - Manchester United

Bruno Fernandes a executat în bară o lovitură de pedeapsă, iar Manchester United a ratat astfel șansa egalării în meciul cu Arsenal în care fusese condusă cu 2-0. După penalty-ul irosit, Cristiano Ronaldo a avut un gol anulat pentru un offside milimetric iar portarul Ramsdale a respins în bară cu un super reflex un șut la colțul scurt al lui Dalot, iar pe contraatac Granit Xhaka a pecetluit victoria Tunarilor cu un șut de la distanță care l-a surprins pe De Gea, mascat de unul din jucătorii formației adverse. Arsenal revine în urma acestui joc pe locul 4 al clasamentului și are acum un avans de 6 puncte față de United, care are un meci mai mult disputat și este și în urma lui Tottenham cu patru etape rămase până la finalul sezonului.

Ralf Rangnick a făcut cinci modificări față de unsprezecele de start al meciului lui Liverpool și a restructurat din temelii defensiva jucând cu Varane în locul lui Maguire într-o linie de patru, însă echipa sa a primit gol încă din minutul 3 după o dublă eroare a lui Varane și Dalot care nu au reușit să respingă o minge înaltă, iar Tavares a împins în poartă mingea respinsă în față de De Gea la șutul inițial al lui Saka. A fost începutul unei reprize explozive în care fiecare echipă a expediat câte 11 șuturi la poartă și în care s-a mai marcat de două ori.

Arsenal a făcut 2-0 dintr-un penalty transformat de Saka la scurt timp după ce Dalot lovise transversala cu un șut din afara careului, însă United a revenit pe tabelă după mai puțin de două minute grație golului 100 al lui Cristiano Ronaldo în Premier League, marcat dintr-o poziție liberă după o eroare la marcaj a lui Gabriel.

United a ieșit mult mai montată de la cabine și a avut o șanșă uriașă de egalare după un penalty făcut cadou de Tavares cu un henț stupid după o fază fixă, însă Bruno Fernandes a executat slab lovitura de pedeapsă și mingea a ieșit în out de poartă după ce a lovit bara din dreapta lui Ramsdale. United a continuat totuși să preseze și a avut a treia bară din acest meci după un nou șut al lui Dalot la scurt timp după ce VAR-ul confirmase offside-ul la un gol al lui Ronaldo, însă reușita lui Xhaka din minutul 70 cu un șut de la 22 de metri a liniștit apele în finalul de joc și a confirmat a doua mare victorie a lui Arsenal din această săptămână după cea obținută pe Stamford Bridge.

Borne negative pentru defensiva lui ManUnited. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Manchester United 3-1

• Manchester United a primit 51 de goluri în actualul sezon de Premier League, doar a doua oară în istoria competiției când depășește borna 50. Recordul negativ al Diavolilor Roșii a fost înregistrat în sezonul 2018-2019, 54 de goluri.
  • ManUnited a înregistrat patru înfrângeri consecutive în deplasare în campionat pentru prima oară din perioada decembrie 1980 - martie 1981 când a avut o serie de șase meciuri la rând pierdute pe teren străin.
Arsenal - Manchester United 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Manchester United: Takehiro Tomiyasu, primele minute pentru Arsenal după 93 de zile

Statisticile meciului Arsenal - Manchester United 3-1