Premier League, 22 august 2021, ora 18:30, London
Arsenal
02

Romelu Lukaku 15
Reece James 35

Arsenal – Chelsea 0-2. Lukaku, omul meciului la primul joc de la revenirea la Chelsea

Gol pentru Lukaku în primul său meci de la revenirea la Chelsea

Chelsea a învins-o pe Arsenal după trei înfrângeri consecutive, cu un gol al lui Lukaku în primul său meci de la revenirea la The Blues.

David Petre, 23 august 2021

Romelu Lukaku a fost desemnat de Premier League omul meciului după ce a marcat primul său gol pentru Chelsea în chiar meciul revenirii la gruparea londoneză, un dezechilibrat derby cu Arsenal pe care The Blues l-au controlat auritar de la un capăt la altul.

Transferat în această vară de la Internazionale Milano pentru aproape 100 de milioane de lire sterline, Lukaku mai jucase 15 meciuri pentru Chelsea între 2011 și 2013 fără să înscrie vreun gol, însă a avut nevoie de doar 15 minute pentru a face acest lucru în meciuri redebutului, împingând mingea în poarta goală la centrarea perfectă a lui Reese James după o excelentă acțiune colectivă a campioanei Europei.

Arsenal l-a avut pe banca de rezerve pe noul portar Aaron Ramsdale dar nu și pe recentul transferat Martin Odegaard și nu l-a putut folosi nici pe fundașul de 50 de milioane Ben White, depistat pozitiv la ultimul test Covid. Mikel Arteta a trebuit să improvizeze în apărare unde a jucat cu Soares, Holding, Pablo Mari și Tierney. Mai cu seamă în partea stângă a acestei linii defensive au apărut problemele, care au înghenuncheat-o pe Arsenal încă din prima repriză în ciuda unui start curajos de meci.

Coautor la golul lui Lukaku, Reece James a dublat avantajul lui Chelsea în minutul 35 după o nouă acțiune colectivă rafinată, iar acesta a fost scorul pauzei chiar dacă Tunarii au solicitat un penalty după o intrare neglijentă a lui Reece James asupra lui Saka.

În partea secundă Chelsea a preferat să gestioneze pasiv rezultatul și acest lucru le-a permis celor de la Arsenal să își creeze o bună ocazie la o lovitură de cap a lui Rob Holding, însă cea mai mare situație de gol s-a produs tot la poarta gazdelor unde Leno a avut un reflex uimitor la reluarea altfel bună a lui Lukaku, servit în mod exemplar de Kai Havertz. În final a fost loc în echipa lui Tuchel și pentru Werner, însă doar pentru câteva minute în care nu a avut nici timpul și nici susținerea necesară pentru a produce ceva.

Arsenal o învinsese pe Chelsea de două ori în stagiunea precedentă, însă după prestația din prima etapă acest nou 0-2 nu surprinde cu nimic, mai cu seamă în condițiile absențelor din lot. Tunarii au două înfrângeri fără gol marcat în debutul sezonului și nu le va fi ușor să schimbe acest trend nici etapa viitoare, când vor da piept în deplasare cu campioana en-titre Manchester City. În schimb Chelsea împarte cu Liverpool primul loc în clasamentul Premier league, cu câte 6 puncte și golaveraj 5-0, iar cele două se vor afla față în față sâmbătă seară pe Anfield într-unul dintre cele mai așteptate jocuri ale startului de sezon.

71

Lukaku, al 20-lea în topul marcatorilor all-time din Premier League; recorduri negative pentru Arteta și Arsenal. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Chelsea 0-2

• Romelu Lukaku a marcat al 114-lea gol în Premier League (după reușite pentru West Brom, Everton și Manchester United), număr prin care urcă pe locul 20 în clasamentul all-time al golgheterilor competiției.
  • Pentru Chelsea a fost doar a treia victorie în ultimele 14 meciuri cu Arsenal și vine după trei înfrângeri consecutive: cele două jocuri din sezonul trecut de Premier League și finala FA Cup 2020.
  • Este pentru prima oară în istoria lui Arsenal când începe sezonul cu două înfrângeri și fără gol marcat în 118 de sezoane disputate în primele 4 divizii ale fotbalului englez.
  • Arsenal se află pentru prima oară din august 1992 în zona retrogradării după mai mult de un meci jucat într-un sezon.
  • Mikel Arteta a înregistrat a 20-a înfrângere pe banca lui Arsenal după 60 de meciuri. Prin comparație, Arsene Wenger a bifat a 20-a înfrângere după 116 jocuri.