Premier League, 26 decembrie 2020, ora 19:30

Alexandre Lacazette 34 (pen)
Granit Xhaka 44
Bukayo Saka 56

Tammy Abraham 85

Arsenal – Chelsea 3-1. Arsenal pune punct seriei de șapte meciuri fără victorie în Premier League

Arsenal a câștigat meciul cu Chelsea, scor 3-1, a zecea victorie consecutivă a Tunarilor de Boxing Day pe propriul teren.

David Petre, 26 decembrie 2020

După remiza dintre Leicester și ManUnited, Chelsea avea posibilitatea să urce pe 2 în clasamentul Premier League în cazul unei victorii pe Emirates, dar s-a văzut depășită la toate capitolele de o tânără dar entuziastă echipă a lui Arsenal. Mikel Arteta spusese că medicamentul pentru “boala lui Arsenal” este o victorie în derby-ul londonez, iar elevii săi au răspuns de această dată afirmativ cu o prestație exactă și atentă, lipsită de erorile individuale care i-au costat atâtea puncte în acest sezon. Arsenal a început timid dar a avut o creștere continuă în încredere și joc, iar în final a pus punct seriei nefaste de șapte meciuri consecutive fără victorie și poate capitaliza acest boost de moral pentru a-și face loc spre vârful clasamentului.

În mod neașteptat greșelile au venit în apărarea lui Chelsea. O intrare imprudentă a lui Reece James la Kieran Tierney i-a oferit lui Lacazette ocazia să deschidă scorul din penalty în minutul 34, iar Granit Xhaka a transformat o lovitură liberă zece minute mai târziu pentru scorul pauzei. Arsenal a făcut 3-0 la zece minute de la reluare printr-un gol spectaculos al lui Bukayo Saka care a inventat un lob superb dintr-o poziție laterală, apoi a ratat câteva mari ocazii de a duce și mai sus scorul, inclusiv la o foarfecă a lui Martinelli și o bară a lui Mohamed Elneny.

Lampard l-a scos pe Werner la pauză nemulțumit de evoluția internaționalului german care a ajuns la 10 meciuri consecutive fără gol marcat în toate competițiile, iar Chelsea a avut o reacție de orgoliu pe final. Abraham a marcat în minutul 85 cu pieptul pentru 1-3, apoi The Blues au obținut și un penalty care putea aduce dramatism în minutele de prelungire însă execuția slabă a lui Jorginho de la punctul cu var a fost blocată de Leno.

Curiozități statistice ale meciului Arsenal – Chelsea 3-1:

• Arsenal a câștigat ultimele 10 meciuri pe teren propriu de Boxing Day, a doua cea mai lungă astfel de serie după cea reușită de Manchester United (12 victorii) între 1997 și 2016.
  • Arsenal a marcat pentru prima oară în acest sezon mai mult de un gol în prima repriză a unui meci de Premier League.
  • Alexandre Lacazette a deschis scorul în patru meciuri din acest sezon, mai mult decât orice alt jucător în Premier League.
  • De la începutul sezonului precedent, Tammy Abraham a marcat de cel puțin două ori mai multe goluri în campionat decât orice alt coechipier de la Chelsea.

Arsenal - Chelsea 3-1, fișa tehnică