5
  • Everton
    Everton
    1

Arsenal – Everton 5-1. Hattrick pentru Ramsey și debut cu gol pentru Aubameyang la Arsenal

David Petre
3 februarie 2018

Arsenal a marcat de trei ori în primele 20 de minute ale meciului cu Everton și s-a impus în final cu 5-1 în meciul de debut al lui Aubameyang pentru Tunari

Pickford

După transferurile lui Mkhitaryan și Aubameyang și prelungirea contractului lui Ozil, Arsenal a pășit cu dreptul într-o nouă eră, câștigând la scor duelul cu Everton după o primă repriză de vis care îi dă speranțe la o revenire rapidă în prim-planul fotbalului din Anglia. Everton a venit pe Emirates cu o prăpastie între linia de fund și cea de mijloc iar Arsenal a profitat din plin, marcând de patru ori înainte de pauză și încă o dată în repriza secundă și obținând astfel o victorie clară ce o apropie la doar trei puncte de Tottenham cu care va juca etapa viitoare în deplasare.

Aubameyang a marcat dintr-o poziție de ofsaid la primul său meci în echipa lui Arsene Wenger, însă eroarea tușierului nu ar fi schimbat prea mult datele problemei. Era minutul 37 și Tunarii punctaseră deja de trei ori în primele 20 de minute, decizând soarta celor trei puncte încă înainte ca formația vizitatoare să apuce să de dezmeticească.

Aaron Ramsey a deschis scorul încă din minutul 6 după o centrare a lui Mkhitaryan din partea dreptă, Koscielny a făcut 2-0 în minutul 14 după ce Mustafi a prelungit cu capul mingea centrată din lovitură de colț de Ozil, apoi Ramsey a marcat din nou, de această dată cu un șut din afara careului deviat nefericit de Mangala în propria poartă. Abia la 3-0 Everton a dat semne de viață și fostul tunar Theo Walcott a avut o bună situație după ce s-a intercalat bine între fundașii centrali ai lui Arsenal și a ajuns în apropierea porții, însă șutul său a fost deviat în ultimul moment în corner de Monreal.

După ce a irosit o bună situație încheind cu un șut slab din unghi o cursă irezistibilă în partea stângă, Aubameyang a marcat primul său gol pentru Arsenal în minutul 37 după ce a plecat din spatele ultimului apărător la pasa decisivă a lui Mkhitaryan și a înălțat frumos mingea peste portarul Pickford. Gabonezul pentru care Tunarii au plătit în urmă cu câteva zile o sumă de record de 56 de milioane de lire sterline a atins mingea de doar 24 de ori, însă în afara execuției rafinate de la gol s-a remarcat prin travaliu și printr-o excelentă poziționare, cu o zonă largă de acțiune pe întreaga lățime a terenului, din propria jumătate până în fața porții adverse.

0

Meciul a fost mult mai echilibrat în partea sa secundă în care Arsenal a redus turația, iar Everton a marcat golul de onoare în minutul 64 prin Dominic Calvert-Lewin, autor al unei puternice lovituri de cap la centrarea lui Cuco Martina după o bună acțiune a lui Tom Davies. Arsenal avea totuși să mai puncteze o dată prin Ramsey, după ce Mkhitarian a recuperat mingea în banda dreaptă și a oferit al treilea său assist al serii, la câteva minute după ce portarul Petr Cech părăsise terenul accidentat.

Pentru Ramsey a fost primul hattrick al carierei, iar cunoscutul jurnalist spaniol Alexis Martín-Tamayo a comentat imediat cu umor situația, semnalând că “a venit sfârșitul lumii” și că “vom muri cu toții”, trimitere la seria curioasă de decese care au însoțit golurile marcate în trecut de jucătorul galez.

Curiozități statistice ale meciului Arsenal – Everton 5-1

• Pierre-Emerick Aubameyang este al optulea jucător care marchează pentru Arsenal la debutul în Premier League după Steve Bould, Kevin Campbell, Freddie Ljungberg, Emmanuel Adebayor, Samir Nasri, Thomas Vermaelen și Alexandre Lacazette.
  • Arsenal – Everton este duelul cu cele mai multe goluri marcate în istoria Premier League (151 de goluri).
  • Arsenal a înscris de 105 ori în poarta lui Everton în campionat, acesta fiind cel mai mare număr de goluri marcate de orice echipă împotriva alteia în Premier League. De asemenea, niciun alt duel nu a produs mai multe victorii decât cele 96 înregistrate de Turnari împotriva echipei din Liverpool.
  • Aaron Ramsey a fost direct implicat în 101 goluri pentru Arsenal în toate competițiile (53 de goluri, 48 de pase decisive).
  • Pentru tehnicianul lui Everton, Sam Allardyce, meciul de pe Emirates a fost cel cu numărul 500 în Premier League, dintre care a pierdut 196. Doar Harry Redknapp (238) are mai multe înfrângeri în campionat.