Premier League, 01 ianuarie 2022, ora 14:30, London

Riyad Mahrez 57 (pen)
Rodri 90+3

Arsenal – Manchester City 1-2. Victorie norocoasă pentru City la început de an

Manchester City a câștigat în prelungiri meciul din deplasare cu Arsenal

Cronica meciului Arsenal - Manchester City, scor 1-2, câștigat de campioana Premier League cu un gol în prelungiri după numeroase decizii arbitrale discutabile.

David Petre, 2 ianuarie 2022

Dovadă clară a progresului făcut de Arsenal în acest sezon este modul în care a dominat-o pe Manchester City mai ales în prima repriză și parțial și în a doua chiar și în situație de inferioritate numerică, însă Tunarii au avut de furcă mai mult cu arbitrajul decât cu liderul campionatului. Un penalty neacordat în favoarea lor, unul acordat aparent ușor împotriva lor și apoi o eliminare pentru o fază petrecută la centrul terenului au fost deciziile care au influențat decisiv un meci care părea să curgă în favoarea lui Arsenal, dar pe care până la urmă l-a câștigat City grație unui gol marcat de Rodri în minutele de prelungire.

Prima fază controversată a fost un contact între Ederson și Martin Odegaard, însă după vizualizarea reluării video s-a considerat că goalkeeperul lui City a atins în prealabil mingea și nu s-a acordat penalty. Arsenal era însă pe cai mari, iar deschiderea de scor a venit oarecum previzibil în minutul 31 când Bukayo Saka s-a conectat excelent la o minge pe jos a lui Tierney și a marcat cu un șut din prima singurul gol al primei reprize.

Reacția lui City a întârziat, însă campioana en-titre a primit un penalty ușor după un contact între Xhaka și Bernardo Silva, trecut inițial cu vederea de centralul Atwell dar sancționat ulterior după numeroase reluări video. Mahrez a transformat fără probleme, însă Arsenal putea reveni rapid în avantaj după o rară dinfuncționalitate în eroarea lui City la o minge trimisă cu capul de Aymeric Laporte peste propriul portar ieșit în întâmpinare, însă un plonjon spectaculos al lui Ake a evitat ceea ce ar fi putut fi cel mai caraghios autogol încasat vreodată de o echipă condusă de Pep Guardiola.

City a avut însă noroc. Un fault făcut de Gabriel în centrul de la centrul terenului i-a adus brazilianului al doilea cartonaș galben într-un interval de mai puțin de 90 de secunde, iar în superioritate numerică campioana en-titre a dat lovitura în prelungiri printr-o reușită a lui Rodri, în ciuda faptului cu Arsenal se apărare admirabil timp de o jumătate de oră și evitase previzibilul asediu la poarta lui Ramsdale.

Arsenal - Manchester City 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Arsenal - Manchester City: Mikel Arteta, marele absent din cauza Covid 19

71

Arsenal, cele mai multe cartonașe roșii în istoria Premier League. Curiozități statistice ale meciului Arsenal - Manchester City 1-2

• Gabriel a văzut două cartonașe galbene într-un interval de doar 78 de secunde, iar aceasta a fost cea de-a 100-a eliminare suferită de Arsenal în istoria Premier League, prima echipă care atinge această bornă.