Sassuolo
Bryan Cristante 37
Stephan El Shaarawy 90+1
Filip Djuričić 57

AS Roma – Sassuolo 2-1. Victorie și primul loc în clasament pentru Mourinho la meciul 1.000 ca antrenor

AS Roma a câștigat cu Sassuolo printr-un gol marcat de El Shaarawy în prelungiri un meci despre care Mourinho crede că se putea termina 7-7.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
13 septembrie 2021
AS Roma a câștigat meciul cu Sassuolo de pe teren propriu, scor 2-1

Un gol marcat cu ajutorul barei de Stephan El Shaarawy în primul minut al prelungirilor i-a adus lui AS Roma victoria cu Sassuolo și totodată prima poziție a clasamentului Serie A, motive de sărbătoare pentru Jose Mourinho la meciul său oficial cu numărul 1.000 din cariera de antrenor. A fost însă o distanță mică între bucuria victoriei și deziluzia unei remize, după ce oaspeții au avut un gol anulat pentru o mică poziție de offside în ultima secvență a întâlnirii.

Jocul de pe Olimpico a fost spectaculos pe întreaga sa durată, dar mai cu seamă după ce Filip Djuricic în minutul 57 a anulat golul prin care Bryan Cristante deblocase tabela în prima repriză după o fază fixă tratată cu superficialitate de defensiva formației vizitatoare. La 1-1 jocul a căpătat nuanțe dramatice, cu ocazii mari la ambele porți, inclusiv câte o bară de fiecare parte și intervenții de clasă ale celor doi goalkeeperi, însă în cele din urmă formația din capitală a avut câștig de cauză grație unei execuții rafinale a lui El Shaarawy dintr-o poziție laterală.

„Se putea termina 6-6 sau 7-7 sau ei ar fi putut câștiga cu 2-1, cum am făcut noi. Rui Patricio a avut două sau trei intervenții incredibile, iar noi am ratat două ocazii cu poarta goală. Pentru publicul neutru a fost un meci extraordinar”, a concluzionat Jose Mourinho, care imediat după fluierul de final făcuse o cursă spre cercul de la centrul terenului pentru a sărbători alături de fotbaliștii săi această victorie spectaculoasă. „Azi nu m-am simțit de 58 de ani, ci de 10, 12 sau 14, iar sprintul meu de la final a fost copilăresc. I-am cerut scuze lui Dionis [antrenorul lui Sassuolo], pentru că și ei au făcut un meci grozav și nu cred că ar fi avut nimeni ceva de comentat dacă victoria ar fi fost a lor”, a mai punctat tehnicianul portughez.

64% bilanțul viictoriilor lui Jose Mourinho în cele 1000 de meciuri ca antrenor. Curiozități statistice ale meciului AS Roma - Sassuolo 2-1

• Meciul AS Roma - Sassuolo a reprezentat pentru Jose Mourinho victoria cu numărul 638 în cele 1.000 de meciuri de când este antrenor principal.
  • AS Roma a câștigat șase meciuri la rând în toate competițiile pentru prima oară din decembrie 2017.
AS Roma - Sassuolo 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul AS Roma - Sassuolo: Mourinho cristalizează o echipă standard în Serie A

Statisticile meciului AS Roma - Sassuolo 2-1