Serie A, 12 septembrie 2021, ora 21:45, Roma
Sassuolo

Bryan Cristante 37
Stephan El Shaarawy 90+1

Filip Djuričić 57

AS Roma – Sassuolo 2-1. Victorie și primul loc în clasament pentru Mourinho la meciul 1.000 ca antrenor

AS Roma a câștigat cu Sassuolo printr-un gol marcat de El Shaarawy în prelungiri un meci despre care Mourinho crede că se putea termina 7-7.

AS Roma a câștigat meciul cu Sassuolo de pe teren propriu, scor 2-1
David Petre, 13 septembrie 2021

Un gol marcat cu ajutorul barei de Stephan El Shaarawy în primul minut al prelungirilor i-a adus lui AS Roma victoria cu Sassuolo și totodată prima poziție a clasamentului Serie A, motive de sărbătoare pentru Jose Mourinho la meciul său oficial cu numărul 1.000 din cariera de antrenor. A fost însă o distanță mică între bucuria victoriei și deziluzia unei remize, după ce oaspeții au avut un gol anulat pentru o mică poziție de offside în ultima secvență a întâlnirii.

Jocul de pe Olimpico a fost spectaculos pe întreaga sa durată, dar mai cu seamă după ce Filip Djuricic în minutul 57 a anulat golul prin care Bryan Cristante deblocase tabela în prima repriză după o fază fixă tratată cu superficialitate de defensiva formației vizitatoare. La 1-1 jocul a căpătat nuanțe dramatice, cu ocazii mari la ambele porți, inclusiv câte o bară de fiecare parte și intervenții de clasă ale celor doi goalkeeperi, însă în cele din urmă formația din capitală a avut câștig de cauză grație unei execuții rafinale a lui El Shaarawy dintr-o poziție laterală.

“Se putea termina 6-6 sau 7-7 sau ei ar fi putut câștiga cu 2-1, cum am făcut noi. Rui Patricio a avut două sau trei intervenții incredibile, iar noi am ratat două ocazii cu poarta goală. Pentru publicul neutru a fost un meci extraordinar”, a concluzionat Jose Mourinho, care imediat după fluierul de final făcuse o cursă spre cercul de la centrul terenului pentru a sărbători alături de fotbaliștii săi această victorie spectaculoasă. “Azi nu m-am simțit de 58 de ani, ci de 10, 12 sau 14, iar sprintul meu de la final a fost copilăresc. I-am cerut scuze lui Dionis [antrenorul lui Sassuolo], pentru că și ei au făcut un meci grozav și nu cred că ar fi avut nimeni ceva de comentat dacă victoria ar fi fost a lor”, a mai punctat tehnicianul portughez.

AS Roma - Sassuolo 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul AS Roma - Sassuolo: Mourinho cristalizează o echipă standard în Serie A