Premier League, 03 septembrie 2022, ora 19:30, Birmingham
11
Manchester City

Leon Bailey 74

Erling Braut Håland 50

Aston Villa 1-1 Manchester City. Doar remiză pentru City după al zecelea gol al lui Haaland în Premier League

Erling Haaland după golul marcat în meciul Aston Villa - Manchester City 0-1

Aston Villa a pus capăt unei serii de 7 înfrângeri consecutive în duelurile cu Manchester City în ciuda deschiderii de scor reușite de Erling Haaland

Alexandru Melinte, 3 septembrie 2022

Erling Haaland a deschis scorul în minutul 50 cu al 10-lea său gol în Premier League, însă Manchester City a scos doar un punct din deplasarea pe Villa Park după ce Leon Bailey a egalat în minutul 74 pentru echipa gazdelor, care începuse etapa pe locul 17 al clasamentului Premier League.

Pentru City ar fi putut fi și mai rău câteva minute mai târziu când Coutinho a catapultat balonul cu un șut din afara careului care a mușcat și transversala înainte să intre în poarta lui Ederson, însă jocul fusese oprit o secundă mai devreme pentru un offside, decizie pe care reluările ulterioare ale televiziunii au dovedit-o a fi eronată.

La 0-1 Kevin De Bruyne a lovit bara dintr-o lovitură liberă și Haaland a fost blocat în două rânduri de Emiliano Martinez, iar portarul gazdelor a mai avut o intervenție vitală și în fața lui Phil Foden în finalul de meci în care City a căutat cu ardoare victoria.

Remiza înseamnă că Arsenal va rămâne lider după etapa a șasea indiferent de rezultatul din derby-ul rundei cu Manchester United, în timp ce Aston Villa evită a treia înfrângere consecutivă și îi dă timp de respiro antrenorului Steve Gerrard aflat sub mare presiune din partea suporterilor, înaintea unor meciuri teoretic mai ușoare cu Leicester și Southampton înaintea pauzei FIFA din a doua jumătate a lunii septembrie dedicată Ligii Națiunilor.

Aston Villa - Manchester City 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Aston Villa - Manchester City: Kevin De Bruyne, unica noutate la Man.City față de unsprezecele de start din meciul anterior cu Nottingham Forest

13

Record istoric egalat de Haaland în Premier League. Curiozități statistice ale meciului Aston Villa - Manchester City 1-1

• Prin cele 10 goluri marcate în primele sale 6 meciuri de Premier League, Erling Haaland a egalat recordul stabilit de Mick Quinn în 1992 de cele mai puține meciuri necesare pentru a atinge această bornă. Totodată Haaland devine al cincilea jucător care marchează în primele trei meciuri de Premier League în deplasare, după Peter Beardsley, Jürgen Klinsmann, Francesco Baiano și Alen Boksic.
  • Kevin de Bruyne a ajuns la 90 de pase decisive în Premier League, doar al optulea jucător care atinge această bornă în era Premier League.
  • Aston Villa a pus capăt unei serii de 7 înfrângeri consecutive în duelurile cu Manchester City.