11
Sheffield United
Nicolò Zaniolo 90+7
Cameron Archer 87

Aston Villa 1-1 Sheffield United. Remiză frustrantă pentru ambele echipe, după două goluri marcate spre final

Aston Villa și Sheffield United au remizat 1-1, rezultat cu care gazdele evită prima înfrângere pe teren propriu dar ratează șansa să urce pe primul loc în Premier League.

Rezumat realizat de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
23 decembrie 2023
Primul gol pentru Nicolo Zaniolo în Premier League, marcat în meciul Aston Villa - Sheffield United 1-1
  • Primul gol al lui Nicolo Zaniolo în Premier League a ajutat-o pe Aston Villa să rămână neînvinsă pe teren propriu în acest sezon, însă formația din Birmingham a scos doar o remiză din întâlnirea cu lanterna roșie a campionatului și a ratat astfel șansă să urce pentru cel puțin o zi pe primul loc în clasamentul din Anglia.
  • Echipa lui Unai Emery s-a bucurat de o posesie a balonului de aproape 80%, dar a dat peste un zid de nepătruns al formației din Sheffield, chiar dacă jocul a fost unidirecțional pentru perioade lungi de timp. 6-0 a fost raportul șuturilor la poartă în prima repriză a întâlnirii de pe Villa Park, însă doar unul din acestea a și prins spațiul porții.
  • Bailey a avut un gol anulat în repriza a doua, anulat însă în mod polemic de arbitrajul video. Întrebat la finalul jocului despre faza respectivă, Unai Emery a răspuns că golul nu ar fi trebuit anulat, dar că acceptă decizia VAR.
  • Sheffield United a avut în partea a doua a meciului mai multe tentative pe contraatac, iar în minutul 87 a dat lovitura prin Cameron Archer, produs al academiei lui Aston Villa, care a primit fluierături din partea unei părți a tribunei în momentul schimbării produse la intrarea în prelungiri.
  • Villa a reușit totuși egalarea în minutul 90+7 la o centrare a lui Dougas Luiz reluată în poartă de Nicolo Zaniolo care intrase pe teren cu un sfert de oră mai devreme. S-a terminat astfel 1-1, rezultat care nu mulțumește niciuna din cele două tabere: Aston Villa ratează șansa să urce pe primul loc, iar Sheffield, deși urcă pe locul 17, irosește o ocazie uriașă să își treacă în cont a treia victorie a sezonului.
Aston Villa - Sheffield United 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Aston Villa - Sheffield United: Yasser Larouci, primele minute pentru Sheffield United după 76 de zile

Statisticile meciului Aston Villa - Sheffield United 1-1