Lazio
    3

Atalanta – Lazio 3-3. Remiză spectaculoasă pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia

18 decembrie 2017

Atalanta şi Lazio au încheiat la egalitate, scor 3-3, în ultimul meci al etapei cu numărul 17 din prima ligă a campionatului italian

Strakosha

Ultimul meci al etapei cu numărul 17 din Serie A a reprezentat de asemenea cea mai spectaculoasă partidă a rundei şi a adus în prim plan confruntarea dintre două echipe care vor reprezenta Italia în fazele eliminatorii din UEFA Europa League, Atalanta şi Lazio. Pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia, gazdele au condus cu 2-0, respectiv 3-2, însă formaţia din capitala Italiei a revenit de fiecare dată şi a obţinut în cele din urmă un punct important, deşi echipa antrenată de Simone Inzaghi rămâne cu un singur succes din ultimele cinci etape de campionat, ceea ce a făcut ca Lazio să piardă momentan contactul cu formaţiile aflate pe primele locuri ale clasamentului Serie A.

Tehnicianul Gian Piero Gasperini a trimis pe teren o formaţie dispusă în obişnuitul sistem 3-4-1-2, cu Jose Luis Palomino, Mattia Caldara şi Andrea Masiello în linia defensivă, Hans Hateboer, Bryan Cristante, Remo Freuler şi Leonardo Spinazzola la mijloc, respectiv un trident ofensiv care a creat probleme multor echipe în acest sezon, Josip Ilicic, Andrea Petagna, Alejandro Gomez. De partea cealaltă, antrenorul Simone Inzaghi a fost nevoit să se descurce fără atacantul italian Ciro Immobile, depăşit recent de Mauro Icardi în fruntea clasamentului golgheterilor Serie A. Vârful lui Lazio a fost suspendat ca urmare a eliminării din meciul cu Torino, astfel că Felipe Caicedo şi Luis Alberto au evoluat în ofensiva oaspeţilor, susţinuti de Sergej Milinkovic-Savic, care încă o dată s-a dovedit unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Senad Lulic şi Adam Marusic au fost responsabili de cele două benzi, în timp ce Ştefan Radu, Stefan de Vrij şi Bastos au alcătuit compartimentul defensiv.

Atalanta, debut de meci perfect; Lazio, replică pe măsură

În ciuda atmosferei de iarnă şi a temperaturii de sub zero grade, publicul prezent pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia nu putea spera la o primă jumătate a reprizei mai entuziasmantă: Atalanta a deschis scorul în minutul 19, după o centrare a lui Andrea Petagna şi o lovitură de cap a fundaşului Mattia Caldara, scăpat din marcajul lui Stefan de Vrij. Gazdele au continuat să atace şi au valorificat momentul pozitiv, reuşind să îşi majoreze avantajul trei minute mai târziu: assist perfect al lui Alejandro Gomez în verticală pentru Josip Ilicic, a cărui finalizare nu a putut fi blocată de către portarul Thomas Strakosha.

Dacă primele 25 de minute le-au aparţinut gazdelor, a doua jumătate a primei reprize a consemnat revenirea spectaculoasă a celor de la Lazio. Sergej Milinkovic-Savic a fost cel care a readus în joc gruparea capitolină, mai întâi printr-o acţiune personală, finalizată cu un şut plasat perfect lângă bară, apoi cu zece minute înainte de finalul primei reprize, printr-o execuţie din prima după un un assist al lui Parolo, care a continuat excelent pătrunderea în care a lui Luis Alberto. Atalanta se vedea astfel egalată până la pauză, însă debutul reprizei a doua a consemnat dubla lui Josip Ilicic, care şi-a readus echipa în avantaj printr-un penalty obţinut ca urmare a unei intervenţii imprudente a lui Bastos. Antrenorul Simone Inzaghi a decis să îl scoată imediat de pe teren pe Bastos după eroarea comisă în propriul careu, în locul său fiind trimis pe gazon Wallace. Lazio a avut totuşi capacitatea de a reveni încă o dată şi a obţinut un punct meritat prin golul marcat de Luis Alberto în minutul 79, după o acţiune de atac la care au mai contribuit decisiv Felipe Anderson şi Caicedo.

Atalanta – Lazio, declaraţii ale antrenorilor

Gian Piero Gasperini: “Sunt mulţumit, deşi nu am reuşit să închidem definitiv meciul când am avut ocazia. Ieşim mai puternici din această partidă. Am jucat aşa cum îmi doresc, cu un ritm ridicat şi cu presiune în jumătatea adversarului. Există momente în care uneori nu gestionăm foarte bine meciul, dar este un lucru normal având în vedere oboseala acumulată până acum. Lazio s-a aflat în mare dificultate de-a lungul primei reprize, iar meritul este al nostru. Gomez şi Petagna nu au marcat? Dacă înscriem trei goluri pe meci, dar ei nu marchează este la fel de bine. Totuşi la finalul meciului exista un sentiment de dezamăgire în vestiar, deoarece printr-o victorie am fi făcut un pas important în clasament. Însă situaţia rămâne echilibrată, iar astăzi am făcut faţă unuia dintre cei mai buni adversari din campionat.”

Simone Inzaghi: “Am oferit un răspuns important pe un teren unde puţine echipe reuşesc să obţină puncte. A fost al treilea nostru meci într-un interval de şase zile şi era normal să suferim puţin, mai ales din punct de vedere fizic. Ne-am regăsit rapid într-un dezavantaj de două goluri, ceea ce cred că pentru majoritatea echipelor ar fi reprezentat o lovitură decisivă pe acest stadion, dar noi am rămas uniţi, am continuat să luptăm şi am reuşit să egalăm. Apoi am făcut cadou acel penalty, dar chiar şi în aceste condiţii am egalat şi am obţinut un punct. A fost cu siguranţă un meci la care nu s-a plictisit nimeni. Atalanta până acum este echipa care m-a impresionat cel mai mult în ceea ce priveşte ritmul impus şi calitatea jucătorilor. Nu este uşor să marchezi trei goluri aici, iar noi am demonstram că nu renunţăm niciodată. Momentan ne dorim să rămânem cât mai aproape de grupul primelor clasate, apoi în a doua parte a campionatului vom vedea ce se va întâmpla.”

Atalanta – Lazio, statistici şi curiozităţi

• Josip Ilicic nu mai marcase două goluri într-un meci de Serie A din noiembrie 2016 (contra lui Empoli, când evolua pentru Fiorentina).
  • Sergej Milinkovic-Savic a marcat patru goluri în actualul campionat, la fel de multe precum în întregul campionat precedent.
  • Mattia Caldara a înscris trei goluri în acest campionat, mai mult decât oricare alt fundaş.
  • prin remiza obţinută pe teren propriu, Atalanta a pus capăt unei serii de trei eşecuri consecutive contra celor de la Lazio, interval în care a primit de fiecare dată cel puţin două goluri.
  • Lazio a ajuns la şapte meciuri consecutive pe arena din Bergamo cu gol marcat contra Atalantei.
  • Atalanta a pierdut doar primul meci disputat pe propria arenă în acest campionat, în faţa celor de la AS Roma: pentru gruparea din Bergamo au urmat cinci victorii şi trei rezultate de egalitate, inclusiv cu Lazio.
  • doar Napoli (25) a obţinut mai multe puncte decât Lazio (22) pe teren străin în actuala ediţie de Serie A.
  • 17 din cele 22 de goluri primite de Lazio în acest campionat au fost consemnate în repriza a doua, ceea ce reprezintă un record negativ în actuala ediţie de Serie A.