Champions League, 15 septembrie 2021, ora 22:00, Madrid
Atletico Madrid
00
FC Porto

Atletico Madrid – FC Porto 0-0. Meci închis și fluierături pentru Grizmann la revenirea de la Barcelona

Atletico Madrid și FC Porto au remizat 0-0 în primul meci pe teren propriu pentru Antoine Griezmann după revenirea de la FC Barcelona.

Atletico Madrid și FC Porto au remizat 0-0 în primul lor meci din grupele Champions League 2021-2022
David Petre, 16 septembrie 2021

Ovidiu Hațegan nu a avut un meci ușor la Madrid, unde Atletico și FC Porto au fost protagonistele unui duel închis dar aprig în primul lor meci dintr-o grupă dificilă din care mai fac parte Liverpool și AC Milan.

Faza cea mai controversată a jocului s-a produs în minutul 79 când o neînțelegere între Renan Lodi și Jan Oblak i-a permis lui Mehdi Taremi să marcheze, însă golul a fost anulat după ce reluările video au arătat că mingea atinsese mâna jucătorului iranian înainte să intre în poartă, fază la care lusitanii au cerut totuși în zadar un penalty.

Fundașul Chancel Mbemba a văzut cartonașul roșu în prelungiri iar Luis Suarez a ratat de puțin ținta din lovitura liberă subsecventă, iar meciul în care s-au consemnat peste 30 de faulturi s-a încheiat cu o remiză albă.

Antoine Griezmann a intrat pe teren în minutul 56 în locul lui Joao Felix și a fost întâmpinat cu un cor de fluierături din tribune la primul său meci pe teren propriu după revenirea de la FC Barcelona.

Atletico Madrid - FC Porto 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Atletico Madrid - FC Porto: Grizmann, rezervă la primul meci pe teren propriu după revenirea la Atletico Madrid