Barcelona 5-0 Antwerp. Dublă și assist pentru Joao Felix la startul grupelor Champions League

Barcelona a trecut de Antwerp cu același scor cu care câștigase și ultimul meci de campionat, 5-0, în primul meci din Champions League 2023-2024

Articol scris de -
20 septembrie 2023
Joao Felix, dublă și assist în meciul Barcelona - Antwerp 5-0
Joao Felix, dublă și assist în meciul Barcelona - Antwerp 5-0

Două meciuri cu Joao Felix titular au fost suficiente pentru ca în jurul echipei FC Barcelona să reapară iluziile. Dacă faptul că finala Champions League va fi găzduită pe Wembley naște el însuși suficiente emoții pentru a-i trezi pe fanii formației catalane din amorțeala ultimelor campanii europene, iată că există acum și din interior indicii că actuala echipă a lui Xavi este pregătită să revină printre granzii fotbalului continental.

Trebuie amintit că „semne bune” pentru Barcelona erau și în momentul similar din sezonul trecut, când echipa lui Xavi lăsa o impresie bună dar totuși pierdea la Munchen meciul de debut din Champions League. Se dorea a fi startul unei noi ere, însă de-a lungul sezonului formația blaugrana a generat sinusoide atât în ceea ce privește evoluțiile cât și rezultatele, cu titlu câștigat în Spania dar cu o nouă mare dezamăgire în Europa și alternând fotbalul șampanie cu jocuri poticnite, multe câștigate cu 1-0. Între timp Xavi a schimbat liniile, s-a renunțat progresiv la jucătorii din vechea gardă (Pique, Alba, Busquets), iar Barça de azi este o echipă nouă, care are un fundaș dreapta de meserie pentru prima oară de la Dani Alves, un închizător (Frenkie de Jong) capabil și de pătrunderi dar și de pase lungi, un inter fantastic în jocul de temporizare (Gundogan) și soluții multiple pe aripi, cu numeroase posibilități de combinare.

Xavi jucase contra lui Betis în campionat cu perechile de aripi Torres – Felix în prima repriză și Raphinha – Yamal după minutul 60, iar la debutul în Champions League a făcut primele permutări și a jucat din start cu Raphinha și Felix (în teorie soluția implicită) și mai târziu cu Yamal și Torres, constanta fiind prestația stelară a lui Joao Felix, desemnat omul meciului în ambele situații.

La debutul în grupele Champions League, Antwerp a începul meciul bine așezată în defensivă și a evitat emoții la propria poartă în primele 10 minute, până la intrarea în scenă a lui Joao Felix. Un metru de spațiu liber în spatele liniei careului mare a fost suficient pentru lusitan să găsească soluția cea mai potrivită, un șut la prima bară care a deblocat tabela, apoi Felix a oferit și un assist de mare calitate pentru Lewandowski care și-a trecut în cont golul cu numărul 100 în cupele europene. A urmat o centrare a lui Raphinha deviată de Jelle Bataille în propria poartă, iar Barcelona rezolvase meciul încă din prima jumătate a reprizei întâi.

Au mai fost două goluri în startul reprizei a doua, marcate de Gavi și din nou Joao Felix, și ar mai fi putut fi și altele dacă Lamine Yamal nu ar fi ratat cu senitătate două ocazii singur cu portarul în faze consecutive. Antwerp a avut și ea o dublă ocazie care l-a dezmorțit pe Ter Stegen, însă impresia este că Champions League este o pălărie prea mare pentru surprinzătoarea campioană a Belgiei, care cel mai probabil se va lupta în această grupă doar pentru locul 3 cu Șahtior Donețk.