Leroy Sané 3
Jamal Musiala 17
Sadio Mané 39
Thomas Müller 84

Bayern München 4-0 Bayer Leverkusen. Musiala, instrumental în prima victorie a lui Bayern după 4 meciuri

Cronica meciului Bayern München - Bayer Leverkusen, în care Jamal Musiala a marcat un gol și a dat două assisturi în prima repriză iar Sadio Mane a marcat primul său gol pe Alliaz Arena.

Cronică scrisă de - fan al echipei Real Madrid, dar cu o afinitate crescândă pentru Bayern după o perioadă din viață petrecută la Munchen.
01 octombrie 2022
Jamal Musiala în meciul Bayern Munchen - Bayer Leverkusen 4-0

De „Aspirine” pare să fi avut nevoie Bayern pentru a pune punct seriei de patru meciuri consecutive fără victorie. Pauzele FIFA se dovedesc adesea problematice pentru granzi, însă campioana en-titre a Germaniei a depășit fără probleme acest obstacol și a obținut cu lejeritate succesul care se vrea un restart în actualul sezon.

Leverkusen a avut și ea un început dificilt de sezon, însă în cazul său întreruperea campionatului nu pare să fi fost de ajutor. Cu un gol încasat încă din primele minute și fără răspuns la jocul stelar al lui Musiala nu a fost o șansă pentru formația vizitatoare, care a scăpat cu patru goluri primite doar pentru că Bayern nu s-a omorât cu firea în repriza secundă.

Musiala s-a evidențiat încă din minutul 3 când a dat o pasă imperială la golul de 1-0 marcat de Sane, apoi a marcat el însuși la capătul primului sfert de oră cu complicitatea portarului Lukas Hradecky, iar până la pauză i-a oferit un assist și lui Sadio Mane, care a marcat primul său gol pentru Bayern pe Allianz Arena.

Mane a avut și un gol anulat în partea secundă cu ajutorul arbitrajului video și abia în acest moment al jocului a apărut și prima situație importantă pentru vizitatori, irosită de Amine Adli într-un duel unu contra unu cu Neuer care a revenit în poarta bavarezilor după ce s-a vindecat de Covid. Fără vreun efort vizibil din partea celor două combanante repriza a doua părea să se scurgă fără goluri, însă a venit gafa hilară a portarului Hradecky care a alunecat în momentul unei degajări și i-a oferit mingea lui Muller în fața porții goale.

Bayern München - Bayer Leverkusen 4-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - Bayer Leverkusen: Amine Adli, primele minute pentru Bayer Leverkusen după 48 de zile

Statisticile meciului Bayern München - Bayer Leverkusen 4-0