Champions League, 02 noiembrie 2021, ora 22:00, München

Robert Lewandowski 61
Robert Lewandowski 84

Morato 38
Darwin Núñez 74

Bayern München – Benfica 5-2. Hattrick pentru Lewandowski la meciul 100 în Champions League

Lewandowski, în meciul Bayern - Benfica 5-2 din grupele Champions League 2021-2022

Cronica meciului Bayern München - Benfica Lisabona, scor 5-2, în urma căruia nemții și-au asigurat calificarea în optimile Champions League 2021-2022.

David Petre, 3 noiembrie 2021

Mare favorit la câștigarea Balonului de Aur, Robert Lewandowski a serbat al 100-lea său meci în Champions League cu o nouă evoluție de gală, reușind un hattrick și un assist și ratând și un penalty în victoria convingătoare a lui Bayern Munchen în fața celor de Benfica Lisabona grație căreia campioana Germaniei își asigură deja prezența în optimile de finală ale competiției.

Lusitanii au avut un gol anulat la scorul de 0-0 în minutul 15, însă Bayern a pus rapid lucrurile în ordine grație primului gol al serii pentru Lewandowski, care a marcat cu capul de la bara a doua după o excelentă fază creată de Kingsley Coman. Gnabry cu un superb gol cu călcâiul a făcut 2-0 cinci minute mai târziu din pasa decisivă a lui Lewa, însă la spectacolul de pe Allianz Arena au participat și oaspeții, care au marcat prin fundașul stânga Morato primul gol în poarta campioanei Germaniei în actuala campanie europeană.

Bayern a beneficiat de un penalty în minutele suplimentare ale primei reprize ratat de Lewandowski printr-un șut slab pe centrul porții, însă scorul avea să devină 3-1 la doar patru minute de la reluare prin golul lui Sane, cel care reușise o dublă în întâlnirea de la Lisabona din urmă cu trei săptămâni, câștigată de nemți cu 4-0.

Lewandowski a semnat dubla cu o scăriță în minutul 61 după ce l-a depășit ușor pe ultimul apărător, iar după ce Darwin Nunez a mai redus o dată din avantaj și-a asigurat și hattrick-ul, grație căruia ajunge la 81 de goluri în Champions League, mai multe decât reușiseră Messi (77) sau Cristiano Ronaldo (64) după 100 de meciuri în această competiție.

Bayern München - Benfica 5-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Bayern München - Benfica: Hattrick pentru Lewandowki la meciul 100 în Champions League