Bundesliga, 24 februarie 2018, ora 16:30
Bayern MunchenBayern München
00
Hertha BerlinHertha Berlin

Bayern Munchen – Hertha Berlin 0-0. Primele puncte pierdute de bavarezi pe teren propriu după opt meciuri

Bayern Munchen - Hertha Berlin 0-0

Bayern Munchen şi Hertha Berlin au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 24 din Bundesliga

Răzvan, 1 ianuarie 1970

După un succes facil obţinut în manşa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League, contra celor de la Besiktas, prin care campioana Germaniei şi-a asigurat deja calificarea în faza următoare a competiţiei, Bayern Munchen a reluat parcursul din Bundesliga şi a încercat să obţină a-15-a victorie consecutivă, în meciul disputat pe proria arenă cu Hertha Berlin. Ultima dată când cele două echipe s-au înfruntat, lucrurile nu au decurs într-o manieră pozitivă pentru Bayern Munchen, iar duelul de pe Olympiastadion a reprezentat de altfel ultima partidă a lui Carlo Ancelotti pe banca tehnică a bavarezilor la nivelul campionatului.  Confruntarea din această după amiază de pe Allianz Arena s-a dovedit de asemenea una problematică pentru campioana Germaniei, în special ca urmare a numeroaselor ocazii de gol nefructificate.

Arjen Robben şi Franck Ribery au revenit ca titulari, după ce au început pe banca de rezerve meciul de la mijlocul săptămânii şi au evoluat într-o linie de trei oameni, alături de Thomas Mueller, în sprijinul atacantului polonez Robert Lewandowski, aflat pe primul loc al clasamentului golgheterilor Bundesliga. Javier Martinez şi Thiago Alcantara au evoluat la închidere, în timp ce linia defensivă a fost formată din Rafinha, Mats Hummels, Niklas Suele, respectiv David Alaba. Antrenorul Jupp Heynckes nu s-a butut baza pe James Rodriguez, mijlocaşul ofensiv columbian suferind o accidentare musculară din cauza căreia ar putea lipsi în următoarele săptămâni.

De partea cealaltă, tehnicianul Pal Dardai a început cu Rune Almenning Jarstein în poartă şi un compartiment defensiv format din Marvin Plattenhardt, Jordan Torunarigha, Niklas Stark, respectiv Peter Pekarik. Fabian Lustenberger şi Vladimir Darida au fost responsabili de sarcinile defensive în zona de mijloc a terenului, în timp ce Salomon Kalou, Valentino Lazaro şi Matthew Leckie s-au aflat în sprijinul atacantului Davie Selke. Julius Kade, Julian Schieber, Arne Maier şi Vedad Ibisevic au fost jucătorii din lotul oapeţilor care nu au putut evolua în deplasarea de pe Allianz Arena.

Bayern Munchen – Hertha Berlin, o primă repriză cu ocazii nevalorificate de bavarezi

Peste 70% posesie pentru Bayern Munchen în primele 45 de minute şi cel puţin patru mari oportunităţi de a deschide scorul, însă oamenii lui Jupp Heynckes nu s-au dovedit extrem de inspiraţi la finalizare. Robert Lewandowski a fost protagonistul a trei mari şanse de a marca, dintre care prima a fost consemnată încă din minutul 6, când centrarea lui David Alaba la colţul lung a fost reluată cu capul de vârful polonez, însă portarul Rune Jarstein a intervenit salvator. În minutul 18, Robert Lewandowski a primit o excelentă lansare în spatele defensivei celor de la Hertha Berlin şi a reuşit să îl depăşească pe portarul Jarstein, însă de această dată fundaşul Jordan Torunarigha a revenit şi a fost decisiv.

După o jumătate de oră de joc, golgheterul lui Bayern Munchen a irosit o nouă bună ocazie, la capătul unei centrări excelente a lui Mats Hummels: reluarea vârfului polonez a trecut puţin pe lângă. Franck Ribery ar fi putut deschide la rândul său scorul cu zece minute înainte de finalul primei reprize, după o excelentă aţiune de atac a lui Arjen Robben, care i-a oferit mijlocaşului francez posibilitatea de a finaliza dintr-o poziţie ideală, însă nici execuţia acestuia nu s-a dovedit suficient de precisă, astfel că la finalul unei prime reprize controlate aproape în totalitate, Bayern Munchen se vedea în continuare la egalitate contra celor de la Hertha Berlin.

Bayern Munchen – Hertha Berlin, portarul Rune Jarstein aduce un punct nesperat pentru oaspeţi

După cum era de aşteptat, oamenii lui Jupp Heynckes au continuat să pună presiune în jumătatea de teren adversă, însă diferenţa a fost făcută de intervenţiile de excepţie ale portarului Rune Jarstein, de departe cel mai bun jucător al oaspeţilor. La cinci minute după reluarea jocului, David Alaba a executat precis o lovitură liberă de la marginea careului, însă insuficient de puternic pentru a-l învinge pe portarul în vârstă de 33 de ani. Trei minute mai târziu, Robert Lewandowski l-a întrebuinţat din nou pe portarul norvegian, care a intervenit decisiv la şutul atacantului polonez.

Kingsley Coman, Sandro Wagner şi Arturo Vidal au fost jucătorii introduşi pe parcurs de către tehnicianul gazdelor, în tentativa de a deschide defeniva celor de la Hertha Berlin şi a marca golul decisiv, însă lipsa de inspiraţie la finalizare şi forma remarcabilă a portarului norvegian Rune Jarstein au dus la o după amiază frustrantă pentru Bayern Munchen, care în cele din urmă a fost nevoită să se mulţumească doar cu un rezultat de egalitate.

Ce urmează pentru Bayern Munchen şi Hertha Berlin?

Remiza de pe Allianz Arena nu va reprezenta totuşi un motiv de îngrijorare pentru bavarezi, care şi-au asigurat practic titlul de campioană având în vedere avantajul consistent din clasamentul Bundesliga. Formaţia pregătită de Jupp Heynckes va înfrunta pe Freiburg în următoarea etapă de campionat, pentru ca apoi să evolueze pe teren propriu cu Hamburger SV, înainte de a disputa manşa retur cu Besiktas. De partea cealaltă, Hertha Berlin ajunge la al treilea meci de campionat fără eşec pe teren străin, însă rămâne în zona de mijloc a ierarhiei, la şase puncte distanţă de locurile care permit participarea într-o cupă europeană. Oamenii lui Pal Dardai pot fi totuşi extrem de mulţumiţi de faptul că nu au fost învinşi de Bayern Munchen în niciunul din cele două meciuri de campionat disputate în actualul sezon.

Bayern München - Hertha Berlin 0-0, fișa tehnică