5
  • Hoffenheim
    Hoffenheim
    2

Bayern Munchen – Hoffenheim 5-2. Bavarezii recuperează un dezavantaj de două goluri şi fac un nou pas către titlu

27 ianuarie 2018

Condusă cu 2-0 după primele 12 minute, Bayern Munchen s-a impus pe teren propriu cu scorul de 5-2 în duelul de Bundesliga cu Hoffenheim

Baumann

4-2 pe teren propriu contra celor de la Werder Bremen, în meciul precedent, 5-2 de asemenea pe Allianz Arena, în a doua partidă disputată de Bayern Munchen în 2018. Campioana Germaniei a pus în scenă o nouă demonstraţie de forţă şi a făcut un alt pas câtre câştigarea titlului, consolidându-şi avantajul în clasamentul Bundesliga, la capătul unei întâlniri în care Hoffenheim a părut iniţial capabilă de o mare surpriză, dar a sfârşit printr-o înfrângere ce a evidenţiat diferenţa de valoare şi calitate individuală dintre cele două formaţii. Bayern Munchen ajunge astfel la a noua victorie din cele zece meciuri disputate acasă în actualul campionat, în timp ce Hoffenheim suferă al treilea eşec din ultimele patru etape.

Fără Manuel Neuer şi Thiago, ambii indisponibili din cauza unor accidentări, tehnicianul Jupp Heynckes a ales să evolueze într-un sistem 4-3-3, cu Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Niklas Suele şi David Alaba în linia defensivă, un compartiment median format din Corentin Tolisso, Sebastian Rudy şi Arturo Vidal, respectiv un trident ofensiv din care au făcut parte Arjen Robben, Kingsley Coman şi Robert Lewandowski. De partea cealaltă, antrenorul Julian Nagelsmann a început cu Benjamin Huebner, Kevin Vogt şi Ermin Bicakcic în apărare, ajutaţi de Steven Zuber, respectiv Pavel Kaderabek, care au evoluat la închidere. Lukas Rupp, Florian Grillitsch, Dennis Geiger au fost trimişi pe teren la mijloc, în timp ce Serge Gnabry şi Mark Uth au format cuplul ofensiv al celor de la Hoffenheim.

Bayern Munchen – Hoffenheim, patru goluri în primele 25 de minute

Duelul de pe Allianz Arena a debutat într-o manieră pe cât de surprinzătoare, pe atât de interesantă: în minutul 2, centralul Manuel Graefe a acordat o lovitură de la 11 metri pentru oaspeţi, ca urmare a intervenţiei imprundente a lui Joshua Kimmich asupra lui Serge Gnabry. Acelaşi Serge Gnabry a executat de la punctul cu var, iar şutul său plasat a fost respins de portarul Sven Ulreich, însă Mark Uth a ajuns primul la minge şi a avut de îndeplinit o simplă formalitate, marcând golul său cu numărul 10 în actuala ediţie de Bundesliga. Situaţia a părut să se complice cu adevărat pentru Bayern Munchen aproape de capătul primului sfert de oră, când execuţia din afara careului a lui Serge Gnabry l-a surprins pe portarul Sven Ulreich, iar Hoffenheim îşi majora avantajul pe terenul campioanei Germaniei.

Replica oamenilor lui Jupp Heynckes a lipsit de-a lungul primelor 20 de minute, oaspeţii reuşind să fie de fiecare dată primii la minge şi să limiteze fără mari probleme iniţiativele ofensive ale bavarezilor. Şi totuşi fără a pune o presiune constantă în jumătatea de teren adversă, Bayern a revenit în joc la jumătatea primei reprize, graţie mai ales unui Kingsley Coman aflat în formă excelentă: talentatul mijlocaş ofensiv francez a contribuit decisiv la faza din care Robert Lewandowski a redus din diferenţă, consolidându-şi astfel statutul de lider în clasamentul golgheterilor din Bundesliga. Doar de alte patru minute a avut nevoie campioana Germaniei pentru a restabili egalitatea şi a pune astfel lucrurile într-o desfăşurare normală: Jerome Boateng a marcat primul său gol în Bundesliga după aproape patru ani şi jumătate (Bayern Munchen – Augsburg 3-0, pe 9 noiembrie 2013, a fost ultimul meci în care fundaşul german reuşise să înscrie), după o centrare perfectă din corner a lui Arjen Robben.

Bayern Munchen, succes previzibil în partea a doua

Conştient că pentru formaţia sa va fi dificil să facă faţă în repriza secundă, după irosirea unui avantaj de două goluri, tehnicianul Julian Nagelsmann a decis să efectueze o modificare în debutul părţii secunde, Kevin Akpoguma fiind trimis pe teren în locul lui Ermin Bicakcic. Deloc surprinzător, Bayern Munchen a controlat jocul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială, însă iniţial fără a-şi crea ocazii de gol la poarta apărată de Oliver Baumann. Diferenţa a fost făcută în cele din urmă de acelaşi Kingsley Coman, poate cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci: în minutul 63, talentatul francez a controlat perfect un balon în suprafaţa de pedeapsă adversă şi a finalizat plasat, la colţul lung, aducând astfel pe Bayern în avantaj pe tabelă pentru prima dată. Doar trei minute mai târziu, bavarezii şi-au asigurat practic victoria, graţie unui nou corner şi a unei noi centrari ideale a lui Arjen Robben: de această dată Arturo Vidal s-a aflat la finalizare, iar execuţia sa a fost respinsă de defensiva lui Hoffenheim, însă doar după ce balonul depăşise deja linia.

Pe final a fost timp pentru un moment special în contul lui Sandro Wagner: trimis pe teren în minutul 85, experimentatul atacant adus chiar de la Hoffenheim a marcat primul său gol în tricoul bavarezilor, după un assist al lui Rafinha.

Ce urmează pentru Bayern Munchen şi Hoffenheim?

Scor final 5-2 şi Bayern Munchen face un nou pas către câştigarea titlului, într-o ediţie a campionatului Germaniei în care niciun adversar nu s-a ridicat la nivelul grupării bavareze. Pentru oamenii lui Jupp Heynckes urmează o perioadă aglomerată, cu dueluri pe toate cele trei fronturi. Campioana Germaniei va avea de abordat trei deplasări din următoarele patru partide, cu Mainz şi Wolfsburg în Bundesliga, respectiv Paderborn în Cupa Germaniei, în aşteptarea dublei manşe contra celor de la Besiktas, din UEFA Champions League.

De partea cealaltă, Hoffenheim se va concentra exclusiv pe parcursul din campionat, unde va evolua pe terenul lui Hertha Berlin pentru ca apoi să înfrunte acasă pe Mainz.