Bundesliga, 02 octombrie 2021, ora 16:30, Dortmund
FC Augsburg

Raphael Guerreiro 10 (pen)
Julian Brandt 51

Andi Zeqiri 35

Borussia Dortmund – FC Augsburg 2-1. Galben-negrii câștigă și în Bundesliga fără Haaland

Borussia Dortmund - Augsburg 2-1

Borussia Dortmund a trecut de FC Augsburg cu 2-1 în ciuda absenței lui Haaland, într-un meci în care a avut și două bare.

Ștefan Gondor, 2 octombrie 2021

41,000 de fani, cel mai mare număr de la izbucnirea pandemiei de Covid-19, au asistat pe Signal Iduna Park la victoria scurtă a Borussiei Dortmund în fața lui Augsburg, la capătul unui meci în care în lipsa lui Haaland formația gazdă a ratat numeroase ocazii de gol, între ele și două bare în partea secundă.

Augsburg a avut probleme în startul meciului să gestioneze viteza superioră a celor de Dortmund și le-a oferit acestora un penalty printr-un fault naiv în marginea laterală a careului de care a profitat Raphael Guerreiro pentru golul de 1-0, însă la pauză s-a intrat la egalitate după ce Zaqiri a împins în poartă mingea revenită din transversală la un șut senzațional al decarului Arne Maier.

A fost doar o emoție trecătoare pentru echipa gazdelor fiindcă Julian Brandt a refăcut avantajul la șase minute de la reluare cu un șut inteligent din marginea suprafeței de pedeapsă, apoi Dortmund ar fi trebuit să închidă meciul în minutul 57 prin Reus care a apărut singur în marginea careului mic la o minge respinsă în față de goalkeeperul oaspeților dar a nimerit doar transversala.

Nici Thorgan Hazard nu s-a descurcat mai bine țintind și el bara 10 minute mai târziu dintr-o poziție asemănătoare, dar Dortmund și-a conservat victoria care o duce pe locul 2 al clasamentului cel puțin până duminică, zi în care ar putea fi depășită din nou de Leverkusen în cazul unei victorii la Bielefeld.

Borussia Dortmund - FC Augsburg 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Dortmund - FC Augsburg: BVB, fără Haaland pentru al treilea meci la rând

58

Julian Brandt, randament bun cu Marco Rose. Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - FC Augsburg 2-1

• Julian Brandt a marcat deja 2 goluri pentru Borussia Dortmund în patru meciuri jucate sub comanda lui Marco Rose, după ce în sezonul trecut marcase de trei ori în 31 de partide.
  • Thorgan Hazard a jucat meciul său cu numărul 200 în Bundesliga (53 pentru Dortmund, 147 pentru Borussia Monchengladbach)
  • Aceasta a fost a 7-a înfrângere în 11 meciuri jucate la Dortmund în Bundesliga. În celelalte patru a înregistrat o victorie și 4 remize.