Premier League, 13 august 2021, ora 22:00
20
ArsenalArsenal
Sergi Canós 22
Christian Nørgaard 73

Brentford – Arsenal 2-0. Brentford revine cu victorie în Premier League după 74 de ani

Brentford a revenit cu victorie în Premier League după 74 de ani

Nou promovata Brentford a câștigat în fața lui Arsenal cu scorul de 2-0 în meciul de debut al sezonului 2021-2022 de Premier League.

David Petre, 14 august 2021

Nou sezon, aceeași poveste pentru Arsenal. Tunarii se prezentau cu pretenții la noul start de Premier League după ce înregistraseră rezultate apreciabile în a doua jumătate a stagiunii precedente, însă Mikel Arteta se va afla sub presiune încă după prima etapă după ce echipa sa a pierdut în fața nou promovatei Brentford ai cărei titulari însumau o experiență de doar 10 minute în prima divizie engleză, bifate de Ivan Toney în două finaluri de meci pentru Newcastle în urmă cu 6 ani.

Arsenal nu i-a putut folosi pe Thomas Partey, Gabriel, Lacazette și Aubameyang și a avut în atac doi jucători de 20 de ani și unul de 21, însă acest lucru nu poate să scuze prestația mediocră a echipei lui Arteta, care va da piept în următoarele două etape cu finalistele ultimei ediții de Champions League, Chelsea și Manchester City. În schimb a fost o seară de vis pentru Brentford, ai cărei fani au umplut pentru prima oară noua arenă dată în folosință în septembrie 2020 și au asistat la o revenire a Albinelor cu victorie în Premier League după 74 de ani!

După un început emotiv Brentford a avut o primă ocazie în minutul 12 când Bryan Mbeumo a lovit bara cu un șut din unghi, iar după alte 10 minute a reușit deschiderea scorului prin spaniolul Sergi Canos care l-a surprins pe Bernd Leno cu un șut puternic la colțul scurt dintr-o poziție laterală. Fără reacție din partea Tunarilor, Mbeumo a fost din nou aproape de gol la capătul primei jumătăți de oră, când a trecut ușor de fundașul adus de Arsenal pentru 50 de milioane de lire Ben White și a rămas singur cu Leno, însă a finalizat imprecis pe lângă poartă.

A fost un moment emoționant când publicul din vestul Londrei l-a aplaudat la scenă deschisă pe Bukayo Saka la intrarea pe teren ca reacție la abuzurile rasiste suferite de tânărul jucător al Tunarilor după penalty-ul decisiv ratat în finala Campionatului European. Arsenal a jucat mai bine după pauză și a expediat 15 șuturi spre poarta gazdelor, având două bune situații de egalare prin Kieran Tierney și Granit Xhaka, însă cei care au marcat au fost tot cei de la Brentford, după o fază fixă la care Leno a fost mascat și nu l-a putut împiedica pe danezul Christian Norgaard să marcheze simplu cu capul din fața porții.

Brentford - Arsenal 2-0, fișa tehnică