02
Newcastle United
Joelinton 33
Joseph Willock 44

Brentford 0-2 Newcastle. Christian Eriksen a revenit pe teren după stopul cardiac suferit la EURO 2020

Brentford - Newcastle United, scor 0-2. Cronica meciului în care Eriksen a bifat primele minute după aproape 9 luni

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
27 februarie 2022
Christian Eriksen a revenit pe teren în meciul Brentford - Newcastle 0-2

Newcastle United a înregistrat a patra victorie în ultimele cinci meciuri de Premier League și a urcat pe locul 14 în clasament chiar deasupra lui Brentford, după ce a învins-o în deplasare cu 2-0 în meciul care a marcat revenirea lui Christian Eriksen după stopul cardiac suferit pe 12 iunie în meciul Danemarca – Finlanda de la EURO 2020.

Internaționalul danez a intrat pe teren în minutul 52 și a fost aplaudat la unison de spectatorii din tribune și de jucătorii aflați pe gazon, însă nu a putut provoca o revenire a noii sale echipe, aflate deja într-o situație dificilă. Brentford rămăsese în inferioritate numerică încă din minutul 11 după o intervenție urâtă a lui Josh Dasilva, el însuși la doar al doilea meci ca titular în acest sezon după o lungă accidentare, iar cartonașul roșu a complicat teribil misiunea gazdelor.

Eliminarea lui Dasilva a dus la relocarea lui Kristoffer Ajer pe un necaracteristic post de fundaș dreapta, iar Newcastle a presat în acest punct vulnerabil prin nenumărate incursiuni ale lui Ryan Fraser, cel care avea să primească cea mai mare notă din partea algoritmului Opta chiar dacă nu a apărut pe lista marcatorilor.

Dintr-un duel între cei doi s-a născut primul gol al meciului, la o centrare a scoțianului pentru lovitura puternică de cap a lui Joelinton, iar până la pauză Newcastle și-a dublat avantajul pe un contraatac perfect, finalizat de Willock după ce gazdele s-au apărat deficitar într-o fază în care beneficiaseră de o lovitură de colț. A fost suficient pentru o victorie lejeră într-un meci în care Newcastle a avut un raport de 11-1 al șuturilor pe poartă, iar la final Brentford nu a putut împiedica a șaptea sa înfrângere în ultimele opt meciuri de campionat, situație care o implică în lupta pentru evitarea retrogradării în condițiile în care are un avans de doar trei puncte față de Burnley, care are însă și trei restanțe.

Brentford - Newcastle United 0-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Brentford - Newcastle United: Christian Eriksen, debut stagional la Brentford

Statisticile meciului Brentford - Newcastle United 0-2