EURO 2020, 12 iunie 2021, ora 19:00, København
Finlanda
Finlanda

Joel Pohjanpalo 60

Danemarca – Finlanda 0-1. EUROfotbal pe marginea tragediei

Danemarca - Finlanda, scor 0-1, EURO 2020. Finlanda câștigă meciul în care Christian Eriksen s-a prăbușit inconștient pe gazon.

Danemarca a ratat un penalty în meciul cu Finlanda de la EURO 2020
12 iunie 2021

Nu mult a lipsit ca sărbătoarea fotbalului să se transforme într-o mare tragedie după ce starul danez Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren fără suflare în minutul 42 al meciului cu Finlanda de la EURO 2020, în momentul în care se îndrepta către tușă pentru a primi mingea dintr-o aruncare de la margine. Intrarea promptă a medicilor și manevrele de rescucitare (inclusiv folosirea unui defibrilator) au salvat viața jucătorului lui Internazionale Milano, care a fost transferat la spital în stare conștientă și stabilă. În timpul așteptării deciziei UEFA, spectatorii prezenți pe Parken din Copenhaga au adresat la unison mesaje de susținere pentru fotbalist, finlandezii scandând “Christian” pentru răspunsul “Eriksen” al danezilor, în timp ce rețeaua de socializarea Twitter a avut mai mute momente de blocaj din cauza avalanșei de mesaje în chip de rugăciune ale oamenilor de pretutindeni, de toate naționalitățile și toate religiile.

Asociația AFP a publicat o poză de la ieșirea medicilor de pe teren ce lăsa să se vadă că Eriksen ar fi fost conștient, iar douăzeci de minute mai târziu a venit și vestea bună de la spital că jucătorul ar fi în stare stabilă și chiar ar fi rostit câteva cuvinte. În mod surprinzător UEFA a decis reluarea meciului după o întrerupere de aproape două ore, aparent la cererea fotbaliștilor celor două echipe, urmând să se dispute cele 4 minute rămase din prima repriză, urmate de o pauză de cinci minute înaintea reprizei secunde.

Danemarca nu a părut bulversată la revenirea pe teren, însă încărcătura emoțională ale suitei de evenimente nu putea să nu afecteze anumite detalii ale jocului. Finlanda a deschis scorul cu prima sa minge spre poartă profitând de eroarea portarului Kasper Schmeichel care nu a putut interveni la o lovitură de cap expediată de Pohjanpalo pe centrul porții, iar după un sfert de oră Hojbjerg a executat slab un penalty primit destul de ușor de danezi, oferindu-i lui Hradecky șansa să rețină fără dificultate balonul. Finlanda nu a mai contat în atac și a rămas cu acel unic șut spre poartă, însă a rezistat în apărare în ciuda câtorva intervenții rudimentare și s-a impus la final cu 1-0, câștigând în mod surprinzător meciul său de debut la un turneu final european.

Rezultatul complică situația în Grupa B încă de la primul meci. Danemarca nu are mult spațiu de manevră în meciul cu cea de-a treia favorită la câștigarea turneului (Belgia), în timp ce Finlanda se poate apropia de o calificare miraculoasă în faza eliminatorie dacă va obține un rezultat pozitiv cu Rusia în etapa a doua a grupelor.

Curiozități statistice ale meciului Danemarca - Finlanda 0-1

• Finlanda este prima echipă din istoria EURO care câștigă un meci în care a expediat un singur șut spre poartă. Precedentul record aparținea Cehiei, care în 2008 a învins Elveția cu 1-0 într-un meci în care avusese un sigur șut pe poartă, dar patru spre poarta adversă.
  • Protagonistul nedorit al meciului Danemarca - Finlanda, Christian Eriksen, a fost implicat în 39% din golurile naționalei sale de la startul preliminariilor pentru Mondialul 2018 până azi, marcând 23 și pasând decisiv pentru alte 7 din totalul de 77.
  • Luks Hradecky este al treilea portar care apără un penalty în primul său meci la un Campionat European, după danezul Trols Rasmussen în 1988 și polonezul Przemyslaw Tyton în 2012.