Premier League, 28 noiembrie 2020, ora 14:30
Brighton
11

Pascal Groß 90 (pen)

Diogo Jota 60

Brighton – Liverpool 1-1. Liverpool cedează două puncte după un penalty controversat în prelungiri

Brighton și Liverpool au remizat 1-1 după ce gazdele au primit un penalty în urma unui contact între Robertson și Danny Welbeck.

28 noiembrie 2020

Liverpool a ratat victoria pe terenul lui Brigthon după un penalty controversat primit de gazde în prelungiri. Andrew Robertson a atins vârful ghetei lui Danny Welbeck după ce degajase mingea din propriul careu, centralul Stuart Attwell a indicat punctul cu var după consultarea monitorului video, iar Pascal Gross a transformat fără emoții pentru golul egalizator care o împiedică pe Liverpool să pună un avans de trei puncte față de Tottenham în fruntea clasamentului Premier League.

A fost cea de-a treia decizie luată cu ajutorul tehnologiei împotriva trupei lui Jurgen Klopp, care a avut și două goluri ale lui Salah și Mane anulate pentru ofsaid. Într-un meci echilibrat, Brighton a avut șansa deschiderii scorului în minutul 20 când Neal Maupay nu a prins spațiul porții dintr-o lovitură de la unsprezece metri, însă cei care au punctat primii au fost oaspeții în minutul 60, când Diego Jota a pătruns inteligent pe un culoar găsit în careul advers și a marcat cel de-al nouălea său gol în tricoul lui Liverpool.

Jurgen Klopp a criticat programarea meciului sâmbătă la prânz după ce echipa sa evoluase miercuri seară cu Atalanta în Champions League, iar Liverpool a acuzat într-adevăr lipsa de prospețime, reușind să trimită doar două șuturi pe spațiul porții adverse. Cu un program infernal și cu un lot măcinat de accidentări, Klopp a schimbat ce s-a putut și a abordat jocul cu un cvartet ofensiv format din Salah, Firmino, Minamino și Jota, însă l-a pierdut în repriza secundă pe James Milner, titular la mijlocul terenului dar reprofilat fundaș dreapta după pauză în locul neexperimentatului Neco Williams, care comisese penalty.

Brighton - Liverpool 1-1, fișa tehnică