Champions League, 25 noiembrie 2020, ora 22:00
Atalanta

Josip Iličić 60
Robin Gosens 64

Liverpool – Atalanta 0-2. Victorie de prestigiu pentru formația din Bergamo

Atalanta s-a impus cu scorul de 2-0 pe terenul lui Liverpool gratie golurilor marcate in repriza a doua de Josip Ilicic si Robin Gosens

25 noiembrie 2020

Performata de exceptie pentru Atalanta, care a reintrat in lupta pentru calificarea in optimile de finala UEFA Champions League, gratie unui succes neasteptat chiar pe terenul lui Liverpool, una dintre candidatele la un nou succes in aceasta competitie.

Revelatia ultimelor sezoane din Serie A a demonstrat ca a invatat din lectia primita la Bergamo, cand oamenii lui Jurgen Klopp s-au impus cu un categoric 5-0, prin tripla lui Diogo Jota si golurile marcate de Mohamed Salah, respectiv Sadio Mané. De aceasta data, formatia pregatita de Gian Piero Gasperini nu a mai oferit spatii pentru atacurile rapide purtate de campioana Premier League si a valorificat inserarile extremelor, care au contribuit decisiv la ambele goluri ale italienilor.

O prima repriza plina de emotii pe Anfield, cu Atalanta periculoasa inca din startul meciului in cel putin trei randuri, prin Ilicic, Gomez si Gosens. Fara Roberto Firmino sau Diogo Jota in formatia de start, insa cu Mohamed Salah si Sadio Mane titulari, Liverpool a scapat de presiunea initiala a italienilor si a crescut in joc odata cu trecerea minutelor, insa cu o singura mare ocazie de gol de-a lungul primelor 45 de minute: sutul lui Salah dintr-o pozitie buna a trecut peste poarta aparata de Pierluigi Gollini.

Soarta celor trei puncte a fost decisa intr-un interval de doar cinci minute, in partea a doua a meciului: Atalanta a deschis scorul prin Josip Ilicic, dupa o centrare perfecta a lui Papu Gomez, care apoi a contribuit decisiv si la majorarea avantajului printr-o noua centrare ideala, de aceasta data pentru Hateboer, al carui assist a fost finalizat fara probleme de Robin Gosens.

Scor final 2-0 si Atalanta ajunge la 7 puncte in clasamentul grupei D, la egalitate cu Ajax si la doar doua puncte in spatele celor de la Liverpool. Gruparea din Bergamo isi va juca acum sansele la calificarea in optimi prin ultimele doua meciuri din grupa, pe teren propriu cu FC Midtjylland si in deplasare cu Ajax.

Liverpool - Atalanta 0-2, fișa tehnică