La Liga, 06 noiembrie 2021, ora 17:15, Vigo

Iago Aspas 90+6

Ansu Fati 5
Sergio Busquets 18
Memphis Depay 34

Celta Vigo – Barcelona 3-3. Implozie a catalanilor după un avantaj de trei goluri la pauză

Celta Vigo, 3-3 acasă cu Barcelona de la 0-3 la pauză

Cronica meciului Celta Vigo - FC Barcelona, scor 3-3, în care catalanii au irosit avantajul de 3-0 pe care l-au avut la pauză.

David Petre, 6 noiembrie 2021

Nici măcar un avantaj de trei goluri la pauză nu a fost suficient pentru ca Barcelona să înregistreze primul succes în deplasare în actualul sezon de La Liga: un gol marcat în al șaselea minut de prelungiri de Iago Aspas a adus celor de la Celta Vigo un meritat rezultat de egalitate, după o parte secundă în care au căutat continuu cu încredere revenirea în fața echipei cu probleme a catalanilor.

Barcelona ar fi avut o primă repriză perfectă pe Balaidos dacă nu ar fi fost accidentarea lui Ansu Fati, care a acuzat probleme la coapsă la câteva minute după ce stafful medical al echipei îi bandajase și mâna pe care căzuse periculos. Era deja 3-0 pentru echipa condusă pentru ultima oară de interimarul Sergi Barjuan înainte ca Xavi să preia postul de antrenor, după ce Ansu Fati, Busquets și Depay concretizaseră o evoluție remarcabilă a formației blaugrana, cu Frenkie de Jong în revenire de formă și cu Jordi Alba oferind două assisturi, tot atâtea câte în precedentele șapte jocuri de campionat din actuala stagiune.

Partea a doua a oferit însă un joc total contrastant, în care gazdele de la Celta au presat constant și au redus distanța la un singur gol într-o jumătate de oră în care au avut și două reușite anulate, una pentru offside și una pentru un henț al lui Nolito înaintea șutului decisiv. Aspas a profitat de o minge respinsă neglijent de Ter Stegen în față iar Nolito a punctat și el cu capul din marcajul larg al lui Alba, ducând scorul la un 2-3 care lăsa se întrevadă întoarcerea spectaculoasă de rezultat.

Câteva raiduri periculoase ale Barcelonei cu rapizii și tehnicii Alex Balde și Ez Abde în prim-plan au prefațat ocazia lui Frenkie de Jong care a lovit transversala cu un șut din afara careului și au lăsat impresia că formația blaugrana ar putea rezolva în atac ce nu părea să poată în apărare, însă până la urmă nu a fost cazul, fiindcă încrederea gazdelor a fost răsplătită în prelungirile prelungirilor printr-un minunat gol al lui Aspas, care a imprimat efectul perfect unei mingi șutate de pe linia careului de 16.

Celta Vigo - FC Barcelona 3-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Celta Vigo - FC Barcelona: Gavi - Depay - Fati, atacul Barcei în al doilea meci consecutiv

67

Barcelona irosește un avantaj de trei goluri pentru prima oară din 1998!. Curiozități statistice ale meciului Celta Vigo - FC Barcelona 3-3

• FC Barcelona nu mai risipise un avantaj de trei goluri într-un meci de campionat din ianuarie 1998, de la un 3-4 pe Camp Nou cu Valencia.
  • Ultima oară când Barcelona a început un campionat fără victorie în primele cinci meciuri jucate în deplasare a fost în sezonul 1986-87, cu Terry Venables pe banca tehnică.
  • După dubla din acest meci Iago Aspas a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise lui Ter Stegen în La Liga.
  • Ultima dată când Celta Vigo a revenit în campionat de la o diferență de trei goluri a fost în 1946, în meciul de pe teren propriu cu Real Madrid încheiat tot 3-3. Cu o lună mai devreme reușise același lucru și contra lui Real Oviedo, într-un meci jucat în deplasare.
  • Doar cinci jucători au reușit mai multe assisturi în La Liga decât Jordi Alba (63) de la debutul său în această competiție: Messi (171), Benzema (94), Cristiano Ronaldo (85), Koke (77) și Luis Suarez (74).