EFL Cup
00

Chelsea – Liverpool 10-11 d.pen. Spectacol absolut în finala Cupei Ligii Angliei 2021-2022

Chelsea - Liverpool, cronica finalei EFL Cup 2022, decisă la penalty-uri după ce toți jucătorii de câmp ai celor două echipe au transformat.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
27 februarie 2022
Liverpool a câștigat la penalty-uri finala EFL Cup 2022 cu Chelsea

Pe cât de spectaculos a fost duelul dintre Chelsea și Liverpool, pe atât de frustrant trebuie să fi fost pentru pariorii care au mizat pe multe goluri, pentru că a fost 0-0 la capătul a 120 de minute în care arbitrajul video anulase 4 reușite, iar intervențiile celor doi goalkeeperi fuseseră pe măsura altor ratări memorabile la cele două porți.

A fost un meci în care strategia probată cu succes de Tuchel în Supercupa Europei cu Villarreal nu a mai funcționat. Tehnicianul l-a schimbat pe Edouard Mendy cu Kepa Arrizabalaga în minutul 119, însă portarul spaniol nici nu a aparat vreun penalty și a și trimis mult peste poartă propria execuție, după ce toate cele 21 de lovituri de departajare precedente fuseseră transformate.

Meciul în sine a fost deliciu din primul minut până la ratarea lui Kepa, produsă la aproape 3 ore de la fluierul de start. Jurgen Klopp a fost consecvent în a-l titulariza pe Kelleher în poarta lui Liverpool în jocurile de EFL Cup, iar portarul l-a răsplătit imediat cu o primă mare intervenție în fața lui Pulisic, găsit singur în careul mic de o excelentă minge a lui Azpilicueta. Fusese un început de meci în care presiunea înaltă a lui Chelsea păruse să îi fi surprins pe Cormorani, iar londonezilor le-ar fi prins bine un gol rapid fiindcă ușor-ușor Liverpool a trecut la conducerea așteptată a jocului și a început să își creeze ocazii. Prima l-a adus pe Mane singur în mijlocul careului de unde a ratat reluarea la o fabuloasă minge lungă a lui Alexander-Arnold, iar la capătul primelor 30 de minute Mendy a avut două intervenții incredibile, întâi la un șut de la distanță al lui Keita, apoi la mingea reluată din apropiere de Mane.

Chelsea a revenit în careul advers abia spre finalul reprizei dar de fiecare dată cu importante ocazii de gol, cea mai mare fiind ratată de Mount care a trimis pe lângă poartă din poziție de unu la unu cu Kelleher după o minge de lunetist a lui Havertz, cel mai bun om al londonezilor în prima parte.

Repriza a doua a început asemănător: tot Havertz la serviciu, tot Mount la finalizare și tot ratare singur cu portarul, dar acum cu mingea trimisă în bară. După care nici VAR-ul nu a fost de partea lui Chelsea, refuzând să intervină la o intrare de neprivit a lui Keita cu crampoanele în zona sensibilă a lui Chalobah.

O singură eroare a comis Edouard Mendy în acest meci, însă putea avea consecințe pe tabelă. O degajare greșită a sa a pus-o pe Liverpool pe contraatac, Salah a pătruns singur spre poartă și a trimis o scăriță peste portarul londonez, însă Thiago Silva a respins din apropierea barei mingea ce părea totuși că s-ar fi dus pe lângă poartă. Câteva minute mai târziu însă, sectorul roșu al tribunelor a explodat când Matip a marcat golul mult așteptat, însă VAR-ul a văzut un offside la Van Dijk după o cercetare minuțioasă și a refuzat deblocarea tabelei. S-a întâmplat la fel și la poarta cealaltă, unde Havertz marcase dintr-o poziție afară din joc la o pasă a lui Werner, trimis pe teren alături de Lukaku în locul risipitorilor Mount și Pulisic.

În mod normal apropierea prelungirilor ar fi trebuit să tempereze cele două echipe, însă într-un meci atât de pasional nu a fost prea mult timp pentru logică și temporizare. Mendy a avut o nouă intervenție grozavă în minutul 91 la un cap al lui Van Dijk după o lovitură de colț, iar la poarta cealaltă Lukaku a reușit să devieze o minge bine lucrată de Alonso, însă Kelleher și-a mai probat și el o dată reflexele cu o intervenție cu piciorul pe linia porții.

Prelungirile i-au aparținut lui Chelsea care a mai trimis de două ori minge în poartă prin Lukaku (98) și Havertz (109), însă VAR-ul a refuzat și acum schimbarea scorului alb pe motiv de offside. S-a ajuns altfel la loviturile de departajare unde toți cei 20 de jucători de câmp au transformat, Kelleher a marcat și el cu un șut sigur, iar Kepa a trimis în înaltul tribunei pentru a-i oferi trofeul lui Liverpool, de astăzi deținătoarea celor mai multe Cupe ale Ligii Angliei (9).

Interviu Caoimhin Kelleher după finala Cupei Ligii, Chelsea – Liverpool: „Nemulțumit că nu am parat un penalty” și alte 1 articole despre acest meci

Chelsea - Liverpool, cea mai lungă serie de penalty-uri între două echipe de primă ligă din Anglia. Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Liverpool 0-0

• Victoria lui Liverpool în fața lui Chelsea cu 11-10 după loviturile de departajare reprezintă cea mai lungă serie de penalty-uri înregistrată vreodată între două echipe din prima ligă engleză.
  • Jurgen Klopp a câștigat al 10-lea trofeu ca antrenor principal: 5 cu Borussia Dortmund (2x Bundesliga, 2x Supercupa Germaniei, 1x Cupa Germaniei) și 5 cu Liverpool: Premier League, Champions League, Supercupa Europei, Mondialul Cluburilor, Cupa Ligii.
Chelsea - Liverpool 0-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Chelsea - Liverpool: Reece James, primele minute pentru Chelsea după 60 de zile

Statisticile meciului Chelsea - Liverpool 0-0