Supercupa Europei, 11 august 2021, ora 22:00, Belfast
11
Villarreal

Hakim Ziyech 27

Gerard Moreno 73

Chelsea – Villarreal 1-1 (8-7 d.pen.). Chelsea cucerește Supercupa Europei la penalty-uri, după o mutare câștigătoare a lui Tuchel

Chelsea câștigă Supercupa Europei la penalty-uri în fața lui Villarreal

Chelsea - Villarreal, scor 1-1, Supercupa Europei 2021-2022. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

David Petre, 12 august 2021

Trimis pe teren în minutul 119 în locul goalkeeperului titular Edouard Mendy, Kepa Arrizabalaga a apărat două lovituri de departajare și a devenit eroul lui Chelsea în câștigarea Supercupei Europei 2021 contra lui Villarreal. La “loteria penalty-urilor” Kai Havertz a fost primul care a tras un loz necâștigător, însă ratările ulterioare ale lui Aissa Mandi și Raul Albiol au trimis trofeul spre Stamford Bridge pentru a doua oară în istorie, după o finală câștigată în 1998 contra lui Real Madrid.

Jucată mai devreme în acest sezon decât în mod obișnuit, Supercupa Europei de la Belfast a oferit un ritm bun timp de 90 de minute, chiar dacă pentru ambele formații a fost primul meci oficial al stagiunii. Chelsea a condus meritat la pauză printr-o reușită a lui Hakim Ziyech în minutul 27, însă jucătorul marocan avea să părăsească curând terenul cu brațul imobilizat după o coliziune dură cu Juan Foyth.

Părea o misiune facilă pentru londonezi după aspectul primei reprize, însă Villarreal a revenit de la cabine cu o altă dispoziție de joc și a forțat intrarea în prelungiri grație golului egalizator reușit de Gerard Moreno în minutul 73 după alte câteva situații bune la poarta lui Mendy.

În timpul suplimentar Chelsea a revenit la cârma întâlnirii pe fondul unui vizibil plus de energie, însă Pulisic și Mount au ratat bune ocazii de a pune capăt întâlnirii după 120 de minute. S-a ajuns astfel la penalty-uri, unde strategia lui Thomas Tuchel de a schimba portarul s-a dovedit decisivă.

Chelsea - Villarreal 1-1, fișa tehnică