Premier League, 27 ianuarie 2021, ora 20:00
00
Wolverhampton

Chelsea – Wolverhampton 0-0. Remiză dezamăgitoare la debutul lui Thomas Tuchel pe banca lui Chelsea

Thomas Tuchel a debutat la Chelsea cu un 0-0 în fața lui Wolverhampton, într-un meci în care oaspeții au avut o bară în repriza a doua.

Thomas Tuchel, Chelsea
David Petre, 28 ianuarie 2021

La 24 de ore după ce a semnat contractul cu Chelsea și cu un singur antrenament la cârma echipei, Thomas Tuchel a încercat să schimbe ceva, poate chiar prea mult, tactica sa lăsând impresia unei revoluții anti-Lampard care până la urmă nu a avut sorți de izbândă. Mason Mount – unul din preferații fostului tehnician și cel mai bun om al londonezilor în acest sezon – a fost lăsat în afara unsprezecelui de start, Billy Gilmour nu a fost nici măcar păstrat în lot, în schimb a fost reinstaurat Jorginho, una din țintele lui Tuchel în perioada PSG, iar Havertz a fost mutat în poziție centrală în spatele vârfului Giroud, poziția 10-lui clasic. În noua formulă Chelsea a pasat în neștire (a încheiat meciul cu 822 de pase completate), însă a fost lipsită de inspirație în ultima treime și în cele din urmă nu a scos decât un 0-0 în fața unei echipe a lui Wolverhampton care nu mai terminase fără gol primit în Premier League din 30 octombrie și care ajunge la meciuri la rând fără victorie.

Meciul ar fi avut altă istorie dacă Giroud ar fi ajuns la centrarea bună a lui Callum Hudson-Odoi în startul jocului, însă aceasta a fost una din puținele ocazii clare ale londonezilor, care până la pauză au mai apărut periculos doar la o lovitură de cap a lui Rudiger după o fază fixă. După pauză Chilwell a avut o bună oportunitate când a apărut singur în careu dar a șutat mult peste poartă, însă marea ocazie a meciului le-a aparținut oaspeților după ce apărarea visătoare a lui Chelsea i-a permis lui Pedro Neto să pătrundă singur spre poartă după o degajare greșită a lui Mendy, însă mingea lobată de portughez a lovit transversala.

Intrările lui Pulisic și Mount i-au adus lui Chelsea un plus de energie în minutele de final, însă meciul s-a terminat fără goluri, în ciuda unei bune lovituri de cap a lui Havertz la ultima fază care l-a bătut pe Rui Patricio dar s-a lovit de noul jucător al lui Wolverhampton, Willian Jose, venit în urmă cu câteva zile de la Real Sociedad.

Promisiunea făcută de Tuchel la sosirea la Chelsea a fost un fotbal ofensiv dublat de o defensivă solidă, însă deocamdată primul rezultat al germanului este o remiză albă în urma căreia gruparea londoneză ocupă locul 8 în clasamentul Premier League, la egalitate de puncte cu Arsenal.

Curiozități statistice ale meciului Chelsea - Wolverhampton 0-0

• Chelsea a avut o posesie de 78.9% și a completat 820 de pase, noi recorduri pentru un antrenor aflat la debut de când OPTA înregistrează astfel de statistici în Premier League (din sezonul 2003-2004).
  • Wolverhampton a reușit primul clean sheet din octombrie 2020, punând capăt unei serii de 12 meciuri consecutive cu gol primit în Premier League.
  • Thiago Silva a jucat meciul său cu numărul 25 în campionat sub comanda lui Thomas Tuchel (precedentele 24 la PSG) și nu a pierdut niciodată (22 de victorii, 3 remize).