Campionatul Mondial , 01 decembrie 2022, ora 17:00
CroațiaCroația
00
BelgiaBelgia

Croația – Belgia 0-0. Ratările lui Lukaku trimit Belgia acasă după faza grupelor din Qatar 2022

Romelu Lukaku a ratat ocazii uluitoare în meciul Croația - Belgia 0-0 de la Campionatul Mondial 2022

Cronica meciului Croația - Belgia, scor 0-0, în urma căruia Belgia părăsește Campionatul Mondial 2022 cu 4 puncte în grupă

David Petre, 1 ianuarie 1970

Așteptat cu mari speranțe în meciul trei al acestui Campionat Mondial după o primă parte a sezonului în care a fost chinuit de accidentări, Romelu Lukaku a intrat pe teren în minutul 46 și probabil că revenirea sa a fost în detrimentul Belgiei, fiindcă în mod normal oricare alt atacant din lot ar fi concretizat măcar una din ocaziile incredibile de care s-a bucurat jucătorul lui Inter. De trei ori a primit mingea fără marcaj în fața părții aproape goale iar în prelungiri a și fost deposedat în ultima clipă într-o altă situație clară, iar Belgia a rămas fără gol marcat în poarta Croației și părăsește astfel încă din grupe Campionatul Mondial 2022 după ce terminase pe locul 3 ediția precedentă.

Croației îi era suficientă remiza și a menținut-o în mod activ în prima repriză, menținând posesia la valori echilibrate. Cea mai importantă fază s-a petrecut la poarta belgiană unde arbitrul englez Anthony Taylor a acordat un penalty ce i-ar fi adus față în față pe colegii madrileni Modric și Courtois, însă decizia inițială a fost anulată după ce VAR-ul a detectat un offside milimetric în construcția fazei. Belgia a fost mai bună la jocul pozițional decât în precendetele meciuri, poate pentru că Eden Hazard a rămas pe banca de rezerve iar De Bruyne și-a putut face în sfârșit jocul, însă croații au ținut suficient de minge pentru a evita ocazii importante, iar prima repriză s-a încheiat fără vreun șut pe poartă.

Și atunci a apărut Lukaku. Cu o lovitură de cap în chiar startul părții secunde și-a anunțat intrarea pe teren și într-adevăr prezența sa în apropierea porții croate avea să stârnească mari emoții vicecampionilor din 2018. Nu și goluri, pentru că Lukaku s-a întrecut în ratări monumentale, două dintre ele într-un interval de mai puțin trei minute când a reluat în bară dintr-o poziție liberă și apoi cu capul peste poartă din careul mic scăpat din nou din marcaj și fără ca măcar portarul să fi putut interveni după o eroare a lui Lovren.

Acestea au fost în jurul minutul 60 și au mai fost două înainte de final. Lukaku a fost găsit încă o dată singur în poziție de gol dar mingea i-a sărit ciudat din piept în brațele portarului, apoi a fost deposedat în momentul șutului la o fază din prelungiri. Concretizarea uneia din aceste faze ar fi șters cu buretele toate detaliile atmosferei tensionate din lot pe parcursul acestui Mondial, însă așa Belgia pleacă devreme acasă și anunță apusul unei generații de excepție de care la care s-au așteptat multe dar pentru care singura reușită notabilă rămâne atingerea semifinalelor în 2018.

Croația - Belgia 0-0, fișa tehnică