Premier League, 11 septembrie 2021, ora 14:30
Tottenham HotspurTottenham Hotspur
Wilfried Zaha 76 (pen)
Odsonne Édouard 84
Odsonne Édouard 90+3

Crystal Palace – Tottenham 3-0. Dublă pentru Odsonne Edouard la debutul pe Selhurst Park

Odsonne Edouard, la debutul pentru Crystal Palace

În inferioritate numerică timp de o jumătate de oră, Tottenham a suferit pe terenul lui Crystal Palace prima înfrângere a sezonului de Premier League.

David Petre, 11 septembrie 2021

Cumpărat de la Celtic Glasgow pentru 14 milioane de lire în ultima zi de mercato, Odsonne Edouard a marcat primele sale două goluri pentru Crystal Palace în victoria convingătoare contra lui Tottenham, prima pentru Patrick Vieira pe banca tehnică a formației de pe Selhurst Park. Edouard a marcat pentru prima oară la doar 26 de secunde de la intrarea pe teren în minutul 84 și apoi a închis tabela în prelungiri, contribuind astfel la prima înfrângere a lui Tottenham în actualul sezon de Premier League, după victorii pe linie cu scorul de 1-0 în primele trei etape ale sezonului.

Lipsită de Heung-Min Son și Bergwijn (accidentați) dar și de sud-americanii Lo Celso, Romero și Sanchez aflați în carantină după revenirea de la echipele naționale, Tottenham nu a reușit mare lucru în ofensivă și a avut noroc să intre cu scor alb la cabine după ce Gallagher a șutat de două ori în blocaj din apropierea porții în finalul primei reprize.

Echilibrul s-a rupt însă la capătul primului sfert de oră al părții secunde, după ce Japhet Tanganga a văzut două cartonașe galbene într-un interval de doar cinci minute. Mult mai activă în ofesivă și până atunci, Crystal Palace a obținut o meritată deschidere de scor grație unui penalty transformat de Zaha după un henț al lui Ben Davies, apoi a mai punctat de două ori în final prin Odsonne Edouard, jucătorul care marcase 37 de goluri pentru Celtic în ultimele două sezoane ale primei ligi din Scoția.

Crystal Palace - Tottenham Hotspur 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Crystal Palace - Tottenham Hotspur: Tottenham, fără Son și Bergwijn pe Selhurst Park

71

Harry Kane, fără vreo minge atinsă în careul advers!. Curiozități statistice ale meciului Crystal Palace - Tottenham Hotspur 3-0

• Este prima oară într-un meci de Premier League în care Harry Kane a evoluat 90 de minute fără să fi expediat vreun șut sau fără să fi atins vreo minge în careul advers!
  • Odsonne Edouard este primul jucător care, fără a fi titular, a reușit o dublă la debutul în Premier League de la Kun Aguero pentru Manchester City în august 2011.
  • Crystal Palace a completat mai multe pase (217) în prima repriză a meciului cu Tottenham decât în 11 meciuri integrale din Premier League în sezonul precedent.
  • Golul marcat de Wilfried Zaha din penalty a fost al 500-lea pentru Crystal Palace în Premier League. 57 dintre aceste 500 de reușite au fost de la punctul cu var, 11.4%, cel mai mare procent dintre toate cele 20 de echipe care au atins această bornă în Premier League.