Erling Braut Håland 45+1
Erling Braut Håland 75
Mahmoud Dahoud 86
Ermedin Demirović 61

Dortmund – Freiburg 5-1. Borussia pune presiune pe Bayern în topul clasamentului

Cronica meciului Borussia Dortmund - SC Freiburg, scor 5-1, în care Meunier a marcat primele sale două goluri cu capul în Bundesliga

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
15 ianuarie 2022
Borussia Dortmund - Freiburg 5-1 în a doua etapă din retur în Bundesliga 2021-2022

Freiburg venea cu pretenții la Dortmund de pe locul 4 al clasamentului, însă pe teren Borussia a ucis orice pretenții de derby printr-o evoluție exactă în fața unui adversar care a făcut mult prea multe erori defensive și nici în atac nu a reușit nimic decât atunci când soarta celor trei puncte fusese deja decisă. A fost în final 5-1, cea mai clară victorie a lui Dortmund în actuala ediție de campionat, grație căreia galben-negrii vin la doar trei puncte în spatele liderului Bayern Munchen înaintea meciului aparent dificil pe care echipa decimată de Covid a bavarezilor îl va juca sâmbătă după-amiază la Koln.

Dortmund a fost mai bună încă din start, însă a avut nevoie de două faze fixe pentru a marca primele două goluri, ambele reușite de Meunier în urma unor cornere executate de Brandt. A fost 3-0 la pauză după ce a marcat și Haaland în prelungirile reprizei cu un control fantastic al mingii după o pasă a lui Bellingham.

Cu meciul deja decis, Dortmund a lăsat-o mai moale în startul părții secunde și le-a permis oaspeților să marcheze prin Demirovic, însă a revenit apoi la cârma jocului și a mai marcat de două ori prin Haaland și Dahoud, punând presiune pe Bayern în fruntea clasamentului.

Freiburg, fără victorie la Dortmund în Bundesliga. Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - SC Freiburg 5-1

• Acesta a fost al 13-lea meci dintre Borussia și Freiburg jucat la Dortmund în Bundesliga. Oaspeții au reușit până acum o singură remiză, toate celelalte 11 meciuri precedente consemnând victorii ale lui Dortmund.
  • Meunier nu marcase niciodată cu capul în Bundesliga înainte să o facă de două ori în acest meci cu Freiburg.
  • Pentru Streich a fost al 375-lea meci oficial pe banca lui Freiburg. În cele mai importante campionate din Europa doar Diego Simeone (Atletico Madrid) are mai multe meciuri pe banca aceleiași echipe.
Borussia Dortmund - SC Freiburg 5-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Dortmund - SC Freiburg: Același unsprezece pentru Dortmund ca în etapa anterioară

Statisticile meciului Borussia Dortmund - SC Freiburg 5-1