Bundesliga, 19 septembrie 2021, ora 18:30
Marvin Friedrich 52 (a)
Erling Braut Håland 83

Max Kruse 57 (pen)
Andreas Voglsammer 81

Dortmund – Union Berlin 4-2. Încă o dublă pentru Haaland, dar și alte două goluri primite de galben-negri în Bundesliga

Haaland, în meciul Dortmund - Union Berlin 4-2 (19 septembrie 2021)

Erling Haaland a ajuns la 68 de goluri pentru Borussia Dortmund în 67 de meciuri după dubla din meciul cu Union Berlin, scor 4-2

David Petre, 20 septembrie 2021

Erling Haaland l-a egalat pe Robert Lewandowski în clasamentul golgheterilor din Bundesliga și și-a atins obiectivul personal de a avea un raport supraunitar goluri / meciuri jucate după ce a punctat de două ori în victoria lui Dortmund contra lui Union Berlin, două dintre reprezentantele Germaniei în cupele europene în acest sezon.

Raphael Guerreiro a deschis scorul cu o fantastică execuție din unghi în minutul 10, înainte ca Haaland să marcheze primul său gol al zilei cu o lovitură de cap la o centrare a lui Meunier prin care Dortmund a condus cu 2-0 la pauză. Scorul a luat proporții la șapte minute de la reluare când Marvin Friedrich a respins rudimentar în propria poartă o centrare a lui Marco Reus, însă Dortmund trebuia să își facă și norma de minim două goluri primite pe meci, încasându-l rapid pe primul dintr-un penalty transformat de Max Kruse și apoi și pe al doilea la o lovitură de cap a lui Andreas Voglsammer după un corner.

“Din nou ne-am complicat inutil un meci. Avem 3-0, luăm un gol ușor și apoi încă unul dintr-o fază fixă. Este a patra sau a cincea oară în acest sezon. Nu ne permitem să facem astfel de cadouri, trebuie să îmbunătățim rapid acest aspect”, a declarat nemulțumit la finalul jocului căpitanul Marco Reus.

Din fericire pentru galben-negri, Erling Haaland a apărut încă o dată într-un moment esențial pentru a evita un final tensionat de meci. Trecuseră doar două minute de la golul de 3-2 când norvegianul i-a luat fața lui Robin Knoche la o minge lungă aruncată în față de Hummels și l-a lobat pe portarul Luthe cu o execuție superbă de pe linia careului de 16 metri, trecându-și în cont al 68-lea gol în 67 de partide jucate pentru Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund - Union Berlin 4-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Borussia Dortmund - Union Berlin: Primul meci ca titular pentru Mats Hummels în acest sezon de Bundesliga

58

Noi recorduri pentru Haaland și Dortmund. Curiozități statistice ale meciului Borussia Dortmund - Union Berlin 4-2

• Haaland a marcat în Bundesliga 47 de goluri în 48 de meciuri jucate pentru Dortmund, devenind cel mai tânăr jucător care atinge această bornă.
  • Golul de 2-0 a fost al doilea marcat de Haaland cu capul în acest sezon de Bundesliga, tot atâtea câte marcase în acest fel în întregul campionat anterior.
  • Borussia Dortmund a marcat în al 37-lea meci consecutiv în Bundesliga, nou record al clubului și a treia cea mai lungă serie din istoria competiției.
  • Dortmund a încasat cel puțin două goluri în fiecare din cele cinci meciuri jucate în Bundesliga în acest sezon.