Champions League, 23 noiembrie 2021, ora 19:45,
Bayern München

Denys Garmash 70

Robert Lewandowski 14
Kingsley Coman 42

Dynamo Kiev – Bayern München 1-2. Lewandowski a marcat din foarfecă al nouălea său gol în actuala ediție de UCL

Robert Lewandowski a marcat din foarfecă în meciul Dynamo Kiev - Bayern 1-2

Cronica meciului Dynamo Kiev - Bayern München, scor 1-2, în care elevii lui Mircea Lucescu au avut o bară în prelungiri.

Ștefan Gondor, 24 noiembrie 2021

Deja calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor, Bayern a aliniat totuși cel mai bun unsprezece la Kiev în ciuda celor șapte absențe notabile din lot impuse de carantinarea pentru Covid-19, dar a suferit sub o ninsoare abundentă pentru a obține victoria cu care își păstrează bilanțul perfect în actuala fază a grupelor.

Robert Lewandowski a bifat al nouălea meci consecutiv de Champions League cu gol marcat după ce a deschis scorul cu o superbă foarfecă în minutul 14, însă gazdele au fost aproape de egalare la o mare eroare a lui Manuel Neuer care a luftat incredibil în fața propriei porți dar a avut noroc ca mingea să lovească bara.

Bayern și-a majorat avantajul prin Kingsley Coman cu un șut zdravăn sub transversală, iar la 2-0 Julian Nagelsmann și-a permis să le ofere minute unor jucători precum Bouna Sarr sau Marc Roca, în cazul spaniolului fiind vorba chiar de debutul stagional. Au profitat cei de la Dynamo Kiev care au marcat prin Garmash în minutul 70 după o acțiune colectivă de mare calitate, însă a fost tot ce au putut obține elevii lui Mircea Lucescu după ce Manuel Neuer cu o paradă în minutul 75 și bara în prelungiri s-au opus unui meritat gol egalizator.

Pentru formația bavareză a fost a cincea victorie din tot atâtea meciuri în actuala fază a grupelor și are un golaveraj 19-3 înaintea meciului de pe teren propriu cu FC Barcelona de peste două săptămâni.

Dynamo Kiev - Bayern München 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Dynamo Kiev - Bayern München: Șapte absențe la Bayern din cauza cazurilor sau contacților Covid