Atletico Madrid

Marko Dmitrović 12 (pen)

Luis Suárez 40
Luis Suárez 89 (pen)

Eibar – Atletico Madrid 1-2. Suarez întoarce rezultatul după un gol marcat de portarul gazdelor

Atletico Madrid a pus șapte puncte față de Real Madrid în fruntea clasamentului din Spania după victoria cu Eibar.

Luis Suarez, autor al unei duble în meciul cu Eibar (21 ianuarie 2021)
22 ianuarie 2021

Luis Suarez l-a egalat pe Lionel Messi în fruntea clasamentului golgheterilor din Spania după ce a marcat o dublă prin care Atletico Madrid a întors rezultatul în deplasarea de la Eibar și a pus o diferență de șapte puncte în La Liga față de Real Madrid, care are și un meci în plus.

Eibar a beneficiat de un penalty în minutul 12, iar după ce ratase trei din ultimele cinci lovituri de departajare i-a încredințat portarului Dmitrovic responsabilitatea executării, sârbul devenind astfel al șaptelea goalkeeper cu gol marcat în istoria primei divizii spaniole.

După ce Correa a lovit transversala, Luis Suarez a egalat spre finalul primei reprize cu un șut din unghi. Dmitrovic a avut o intevenție decisivă la un șut bun al lui Felix, însă Suarez avea să primească ușor un penalty după un duel cu Arbilla și tot el a transformat cu o scăriță superbă pentru golul victoriei.

Eibar - Atletico Madrid 1-2, fișa tehnică