Premier League, 17 februarie 2021, ora 22:15

Richarlison 37

Phil Foden 32
Riyad Mahrez 63
Bernardo Silva 77

Everton – Manchester City 1-3. Avans de zece puncte pentru City în clasamentul Premier League

Manchester City a câștigat restanța din Premier League cu Everton și a ajuns la 17 victorii consecutive în toate competițiile.

Phil Fodden, marcator în meciul Everton - Manchester City 1-3
18 februarie 2021

Manchester City a devenit prima echipă care câștigă primele zece meciuri ale unui an calendaristic în Premier League și a ajuns la 17 victorii consecutive în toate competițiile după ce a câștigat cu 3-1 pe terenul lui Everton un meci restant din etapa a 16-lea, punând o distanță de 10 puncte în fruntea clasamentului Premier League față de următoarele clasate, Manchester United și Leicester.

Marele protagonist al succeselor din acest an Ilkay Gundogan a ratat întâlnirea din cauza unei accidentări iar Pep Guardiola a făcut rotații în toate liniile înaintea unei săptămâni dificile cu meciuri contra lui Arsenal, Borussia Monchengladbach și West Ham, însă City a controlat meciul și a deschis scorul prin Phil Foden în minutul 32.

Richarlison a egalat după cinci minute cu o deviere norocoasă după un șut al lui Digne și la cabine s-a intrat le egalitate, însă Everton nu a putut ține pasul în repriza a doua în care golurile lui Mahrez și Silva au făcut diferența în favoarea echipei lui Pep Guardiola. La City a revenit spre final și Kevin de Bruyne după o lună de absență, iar Kun Aguero s-a aflat pe banca de rezerve și este așteptat să reintre în circuitul echipei.

Everton - Manchester City 1-3, fișa tehnică