Campionatul Mondial , 22 noiembrie 2022, ora 21:00
Olivier Giroud 32
Kylian Mbappe 68
Olivier Giroud 71

Craig Goodwin 9

Franța – Australia 4-1. Victorie confortabilă pentru campioana mondială en-titre, într-un meci de record pentru Giroud

Dublă pentru Olivier Giroud în meciul Franța - Australia 4-1 de la Campionatul Mondial 2022

Franța - Australia, scor 4-1, Cronica meciului în care Olivier Giroud, cu o dublă, a egalat recordul istoric de goluri pentru naționala Franței deținut de Thierry Henry

David Petre, 23 noiembrie 2022

În ziua în care Arabia Saudită a produs o mare surpriză câștigând în fața Argentinei, un rezultat bun al Australiei contra Franței, campioana mondială în exercițiu, ar fi fost un adevărat miracol. Australia de astăzi este un mix de jucători din întrecerea internă, campionatul Scoției și echipe din ligi secunde din Europa precum Middlesbrough, Stoke City sau St.Pauli, astfel încât prezența ei într-un duel cu Franța propune tipul de dezechilibru pe care îl întâlnim uneori în Europa League când o echipă de calibru (să zicem Manchester United sau Arsenal) joacă în grupă cu o câștigătoare de cupă venită dintr-o divizie inferioară.

Diferența este că într-un joc de acel fel formația favorită își permite de obicei să menajeze o parte din jucătorii de bază, pe când Franța și-a utilizat toate piesele importante, începând meciul cu Mbappe, Giroud, Dembele și Griezmann, cei patru super atacanți de la care se așteaptă apărarea cu succes a trofeului câștigat în Rusia. În aceste condiții diferența de valoare a fost, pur și simplu, mult prea mare, iar faptul că Australia a reușit deschiderea scorului nu a fost decât un punct de atracție pe harta unui meci care până la urmă a decurs liniar.

Atât de liniștite au fost lucrurile în ciuda deschiderii surprinzătoare de scor, încât nici măcar publicul nu a părut prea entuziasmat, privind întâlnirea într-o atmosferă liniștită, mai apropiată de o sală de teatru decât de tumultul produs ceva mai devreme de fanii Tunisiei sau cei ai Mexicului în celelalte meciuri ale zilei. Inclusiv Didier Deschamps a fost foarte relaxat pe margine iar jocul a avut aerul unui amical, fără ca acest lucru să prejudicieze totuși în vreun fel obiectivul Franței, care s-a instalat deja comod în fruntea Grupei D.

Poate doar începutul a fost prea relaxat și a oferit Australiei șansa de a marca în minutul 9 prin Goodwin la capăul unei faze bune de atac, favorizată și de accidentarea lui Lucas Hernandez care a călcat strâmb și a trebuit să părăsească terenul susținut de o parte și de alta de doi membri ai staffului medical. L-a înlocuit fratele său, Theo, care până să își găsească reperele le-a oferit australienilor o minge care putea duce la golul de 2-0, însă șutul de la distanță al lui Duke a trecut la o palmă de bara din stânga lui Lloris.

Theo Hernandez s-a revanșat însă rapid după doar câteva minute când a oferit assistul pentru golul egalizator marcat de Adrien Rabiot, iar până la pauză Franța a întors rezultatul printr-un gol simplu al lui Giroud, având totuși și noroc să nu fie la rândul său egalată la o lovitură de cap a lui Irvine care l-a bătut pe Lloris dar a lovit bara.

Activ dar nu foarte inspirat în prima repriză, Mbappe și-a luat rolul în serios în partea a doua. A marcat golul de 3-1 în minutul 68 dintr-o centrare a lui Dembele, apoi a și creat golul următor trei minute mai târziu prin două sprinturi irezistible în partea stângă urmate de o centrare perfectă pe fruntea lui Giroud, care l-a egalat astfel pe Thierry Henry în topul marcatorilor all-time ai naționalei Franței.

Curiozități statistice ale meciului Franța - Australia 4-1

• Franța și-a egalat cea mai lungă serie de victorii consecutive la Campionatul Mondial, cinci, pe care o mai reușise în intervalul 1986 - 1998.
  • Franța este prima campioană mondială en-titre care își câștigă meciul de debut la un Campionat Mondial de la Brazilia în 2006.
  • Ultima oară când Franța a fost condusă cu 1-0 într-un meci de la Campionatul Mondial fusese în Brazilia 2014, în meciul din sferturile de finală cu Germania pe care l-a și pierdut.
  • Olivier Giroud a devenit al doilea cel mai vârsnic jucător care reușește o dublă la un Campionatul Mondial de Fotbal, după Roger Milla pentru Camerun în 1990.
  • Kylian Mbappe, care a marcat 12 goluri în ultimele sale 11 meciuri la echipa națională, a devenit cel mai tânăr reprezentant al Franței care marchează cinci goluri la un Campionat Mondial.

Ruptură de ligamente suferită de Lucas Hernández în meciul Franța – Australia de la Campionatul Mondial 2022

Franța a rămas cu doar 24 de jucători în lotul din Qatar după ce rezonața magnetică la care a fost supus Lucas Hernandez a relevat o problemă gravă

Alexandru Melinte, 23 noiembrie 2022

Federația Franceză de Fotbal a anunțat în cursul dimineții de miercuri că rezonanța magnetică la care a fost supus Lucas Hernández la Doha după accidentara suferită în meciul Franța – Australia a confirmat cele mai sumbre temeri: este vorba de o ruptură de ligamente la genunchiul drept, astfel că jucătorul nu va mai putea evolua în Qatar 2022 și va avea nevoie de o pauză de mai multe luni.

Într-un interviu de la finalul jocului cu Australia, căpitanul Hugo Lloris a declarat că “ne-am dat seama imediat că este ceva serios. Este o nouă lovitură pentru noi, dar trebuie să o depășim și să mergem mai departe. Trebuie să fim mai uniți decât oricând”.

Este într-adevăr o nouă problemă pentru selecționerul Didier Deschamps, care nu are dreptul să mai înlocuiască jucători după startul competiției și care abordase oricum turneul final din Qatar cu doar doar 25 de fotbaliști în urma deciziei de a nu selecționa un alt jucător după accidentarea lui Karim Benzema. În afară de Benzema, Franța nu a putut conta la acest turneu nici pe mijlocașii Paul Pogba și N’Golo Kante, pe portarul Mike Maignan pe fundașul Presnel Kimpembe și pe atacantul Christopher Nkunku.

Lucas Hernández este la a doua accidentare din acest sezon, după ce o problemă la mușchii adductori l-a făcut să piardă 11 partide ale lui Bayern. Revenise pe teren pe 5 noiembrie și înaintea Campionatului Mondial intrase în doar trei partide, dintre care una singură ca titular.