Premier League, 06 august 2022, ora 14:30
Aleksandar Mitrović 32
Aleksandar Mitrović 72 (pen)

Darwin Núñez 64
Mohamed Salah 80

Fulham 2-2 Liverpool. Dubla lui Mitrovic eclipsează debutul cu gol al lui Darwin Núñez în Premier League

Mitrovic a deschis scorul în meciul Fulham - Liverpool 2-2 în etapa inaugurală din Premier League 2022-23

Liverpool a revenit de două ori după golurile lui Aleksandar Mitrovic pentru a scoate un punct la Fulham în prima etapă din Premier League 2022-2023

Alexandru Melinte, 6 august 2022

Liverpool a scos doar o remiză pe terenul nou promovatei Fulham după ce a fost condusă de două ori, iar aceasta poate fi considerată prima mare surpriză în noul sezon de Premier League după jocul consistent cu care formația lui Jurgen Klopp se impusese în fața lui Manchester City în Community Shield în urmă cu o săptămână.

Pe Craven Cottage a fost însă mult mai greu pentru Liverpool, care cel puțin în prima repriză a făcut cu greu față intensității jocului gazdelor. Mitrovic a deschis scorul pentru gazde la o fază la care Alexander-Arnold s-a apărat deficitar, iar oamenii lui Klopp nu au avut reacție până la pauză, terminând prima jumătate a meciului fără șut pe poartă.

O bară a lui Kebano în startul reprizei secunde cu un șut în diagonală putea duce scorul la 2-0 iar accidentarea lui Thiago Alcantara i-a dat alte bătăi de cap lui Klopp, însă rezolvarea a venit de la debutantul Darwin Nunez care a avut nevoie de doar 13 minute pentru a-și trece în cont primul gol în Premier League, servit excelent de Salah în gura porții de unde a reluat spectaculos cu călcâiul.

La 1-1 era de așteptat ca Fulham să se clatine în fața presiunii Cormoranilor după risipa de energie din prima oră, însă Mitrovic a mai găsit o vulnerabilitate în defensiva adversă și a obținut un penalty după o intrare imprudentă a lui Virgil van Dijk, pe care tot el l-a transformat pe sub mâna lui Alisson care ghicise colțul.

Nunez a apărut însă din nou providențial. O minge sărită norocos din atacantul uruguayan i-a oferit lui Mo Salah primul gol al sezonului, iar în final Fulham a trebuit să se considere mulțumită cu un punct după ce Henderson a lovit transversala cu un șut puternic de la mare distanță în minutul 94.

Fulham - Liverpool 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Fulham - Liverpool: Debut cu gol pentru Darwin Núñez în Premier League