Premier League, 13 decembrie 2020, ora 18:30
11

Bobby Reid 25

Mohamed Salah 79 (pen)

Fulham – Liverpool 1-1. Liverpool nu profită de pasul greșit făcut de Tottenham

Fulham și Liverpool au încheiat la egalitate, scor 1-1, un meci în care gazdele au controlat prima repriză și Liverpool a reacționat după pauză.

15 decembrie 2020

Liverpool nu a profitat de pasul greșit făcut de Tottenham chiar înaintea duelul direct de pe Anfield, scoțând un singur punct în deplasarea de la Fulham contra unei nou-promovate. “Dacă nu câștigi, măcar nu pierde”, a conchis la finalul întâlnirii căpitanul Henderson, căutând un element pozitiv la capătul unui meci din care echipa sa putea scoate chiar mai puțin.

Liverpool a fost lipsită de claritate pe Craven Cottage, lucru rar întâlnit la echipa lui Klopp, însă tehnicianul german a pus acest fapt pe seama oboselii, observând după meci că în acest weekend “toate echipele care au jucat în cupele europene au avut meciuri ciudate”. Nu a fost singura sa grijă, primind înainte de joc și vestea absenței de două luni a lui Diogo Jota și Kostas Tsimikas, iar la pauză a trebuit să îl scoată și pe Joel Matip ce acuza probleme la spate, apelând în mod inedit la Henderson ca fundaș central.

Chiar și cu aceste probleme, Klopp trebuie să fi fost uimit de ce a văzut. Microfoanele de fond l-au surprins strigând de pe margine la oamenii săi să se trezească, într-una din cele mai apatice reprize făcute de Liverpool în mandatul său. Abia după minutul 30 Cormoranii au jucat o primă minge în careul lui Fulham și, chiar dacă Mane și Salah au avut la puțin timp două bune situații de gol, impresia generală este că au scăpat ușor cu 1-0 la pauză.

Revenit în poartă după o accidentare, Alisson a avut o serie de intervenții providențiale în prima parte a jocului, însă a fost trădat în minutul 25 de apărare, care l-a lăsat singur pe Bobby Reid în marginea careului de unde acesta a tras la colțul lung pentru 1-0. A fost scorul pauzei, în ciuda unei ocazii imense a lui Adarabioyo care din doi metri a tras în portarul brazilian după o lovitură de colț.

Partea a doua a început cu câte o mare ocazie de fiecare parte în chiar primul minut, însă Liverpool a avut o atitudine mult îmbunătățită, impulsionată și de intrarea lui Minamino cu un plus de energie după accidentarea lui Matip. Ocaziile la poarta lui Areola au început să se întețească, totuși a părut genul de seară în care este nevoie de ceva noroc pentru a găsi golul. Și norocul lui Liverpool s-a numit Aboubakar Kamara, care la cinci minute de la intrarea pe teren a sărit cu brațul desprins de corp la o fază fixă și a determinat penalty-ul din care Salah avea să marcheze cel de-al zecelea său gol în acest sezon. La 1-1 Liverpool a forțat golul victoriei, însă Fulham a rămas competitivă în duelurile pentru minge, iar finalul animat nu mai adus goluri, lăsând fiecărei echipe un punct și imaginea unei remize echitabile în care Fulham a dominat autoritar prima parte dar campioana en-titre a reacționat onorabil după pauză.

Curiozități statistice ale meciului Fulham – Liverpool 1-1:

• De la sosirea lui Jurgen Klopp în octombrie 2015, Liverpool a recuperat mai multe puncte în meciuriurile în care a fost condusă decât orice altă echipă din Premier League (85).
  • Liverpool a ajuns la cinci meciuri la rând fără victorie în deplasare în Premier League (4 remize și o înfrângere), egalând cea mai lungă serie în mandatul lui Jurgen Klopp (martie 2017).
  • După ce obținuse doar 4 puncte în primele 9 etape ale sezonului, Fulham a câștigat același număr de puncte în ultimele 3 meciuri, cu Leicester, Manchester City și Liverpool.
  • Fulham este prima nou promovată care câștigă puncte în fața lui Liverpool de la Newcastle în octombrie 2017 (1-1). Liverpool încheie astfel o serie de 18 victorii consecutive împotriva noilor promovate.
  • Liverpool a transformat 18 penalty-uri în Premier League, 12 dintre acestea fiind executate de Mo Salah.

Fulham - Liverpool 1-1, fișa tehnică