Serie A, 25 septembrie 2021, ora 19:00, Milano

Lautaro Martínez 5
Edin Džeko 71

Ruslan Malinovskyi 30
Rafael Toloi 38

Inter – Atalanta 2-2. Remiză spectaculoasă într-un meci cu 40 de șuturi la poartă

Internazionale Milano și Atalanta au remizat 2-2 într-un meci în care Inter a ratat un penalty iar Atalanta a avut un gol anulat de VAR în final.

Duel spectaculos între Inter și Atalanta în Serie A, scor final 2-2
David Petre, 27 septembrie 2021

Inter câștigase toate meciurile jucate pe teren propriu în Serie A de la o remiză cu Parma în octombrie 2020, însă seria sa de 18 victorii consecutive a luat sfârșit odată cu vizita Atalantei, la capătul unui meci spectaculos cu 40 de șuturi la poartă (19-21).

Meciul a început practic de la 1-0 după ce Lautaro Martinez a reluat în poartă cu un voleu de generic o centrare a lui Barella în minutul 5 pentru a patra reușită personală a începutului de sezon, însă Atalanta a întors rezultatul până la pauză după două șuturi fantastice de la distanță ale lui Malinovskyi, primul oprit direct în ațele porții lui Handanovic, celălalt respins cu greu în față de goalkeeperul interist până în piciorul lui Toloi.

Malinovskyi a avut și o bară dintr-o lovitură liberă din colțul careului, fază care a deschis un adevărat festival al marilor ratări la cele două porți în repriza secundă, întrerupt doar de reușita de 2-2 a lui Dzeko la o minge respinsă neglijent de Musso după un șut al lui Dimarco.

Inter ar fi putut intra în avantaj dintr-un penalty acordat pentru un henț al lui Demiral dar ratat de Dimarco cu un șut în transversală, dar într-un final dramatic Atalanta a crezut că a dat lovitura după un gol al lui Piccoli, anulat în cele din urmă de VAR pentru că mingea depășise la un moment dat linia de fund în construcția fazei.

Internazionale - Atalanta 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Internazionale - Atalanta: Ruslan Malinovskyi, omul meciului după primul gol al sezonului